دادگاه عالی مصر برخلاف دولت قاهره، رای به مصری بودن جزایر تیران و صنافیر داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دادگاه عالی مصر برخلاف دولت قاهره، رای به مصری بودن جزایر تیران و صنافیر داد

دادگاه عالی اداری مصر روز دوشنبه طی حکمی، طرح دولت این کشور در واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر در دریای سرخ به عربستان سعودی را رد کرد، حکمی که شادی مصری ها را به همراه داشت.

توافقنامه واگذاری این دو جزیره که در ماه آوریل و در جریان سفر ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی به مصر امضا شد، اعتراضات گسترده علیه دولت عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر را به همراه داشت.

درنهایت، دادگاه مصر در ماه ژوئن رای به غیرقانونی بودن این پیمان داد اما دولت مصر به این رای اعتراض کرد و خواهان تجدید نظر در آن شد.

روز دوشنبه احمد الشاذلی، قاضی دادگاه عالی اداری مصر بار دیگر با تایید رای دادگاه اولیه اعلام کرد که به باور دادگاه، حاکمیت مصر بر جزیره های تیران و صنافیر مسلم است.

این دو جزیره خالی از سکنه در دهانه خلیج عقبه و در مسیر کشتی هایی قرار دارند که از مسیر دریای سرخ رهسپار اردن و اسرائیل هستند.

این حکم در حالی صادر شد که عربستان سعودی یکی از حامیان اصلی ژنرال سیسی در مصر است و ریاض تاکنون با هدف احیای اقتصاد شکست خورده مصر، میلیاردها دلار کمک و سرمایه گذاری را روانه این کشور کرده است. پیش بینی می شود که این حکم منجر به افزایش تنش میان ریاض و قاهره شود.

موضوع حاکمیت بر این دو جزیره، در کنار موضوعاتی همچون سوریه و یمن همواره در مرکز گفتگوهای ریاض و قاهره بوده است. در حالی که دولت مصر به روسیه و درنهایت به بشار اسد، رییس جمهوری نزدیکتر است، دولت عربستان سعودی از مخالفان بشار اسد حمایت می کند.