واکنش ایران به پیشنهاد بازنگری برجام از سوی رکس تیلرسون

واکنش ایران به پیشنهاد بازنگری برجام از سوی رکس تیلرسون
نگارش از Euronews

یک روز پس از سخنرانی رکس تیلرسون، نامزد پیشنهادی دونالد ترامپ برای وزارت امور خارجه آمریکا در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس سنا و پیشنهاد او برای «بازنگری کامل» توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، مقام‌های دیپلماتیک ایران می‌گویند این توافق بین‌المللی به هیچ وجه قابل بازنگری نیست.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه ایران روز جمعه گفت: « بارها اعلام کرده‌ایم به هیچ وجه پرونده برجام دوباره باز نخواهد شد و اجازه نخواهیم داد چنین اتفاقی بیفتد و این نه تنها موضع ما بلکه موضع همه اعضای ۱+۵ است.»

آقای تخت روانچی همچنین با اشاره به برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام درباره تمدید تحریم‌های ده‌ ساله ایالات متحده علیه ایران، موسوم به «آیسا» گفت: «این جلسه‌ای بود که به درخواست ایران تشکیل شد و شکایتی که ما از دولت آمریکا در خصوص تمدید قانون آیسا داشتیم و دلیل بدعهدی‌هایی که تاکنون در طول یک سال گذشته در اجرای برجام داشته است.» مقام‌های ایرانی حاضر در این نشست می‌گویند که هیات آمریکایی حاضر در نشست اخیر وین تعهد کرده که این قانون، به اجرای برجام لطمه نزند.


شخصیت‌های پیشنهادی دونالد ترامپ برای تصدی ریاست وزارت خارجه، وزارت دفاع و ریاست بر سازمان سیا، از منتقدان توافق هسته‌ای ایران و جامعه جهانی هستند. با اینکه شدت و ضعف موضع این افراد درباره برجام متفاوت است، اما هیچیک از آن‌ها خواستار لغو این توافق نشده است. در آخرین اظهار نظر، مایک پمپئو، نامزد تصدی ریاست سازمان سیا روز پنجشنبه ۱۲ ژانویه/۲۳ دی با ضروری خواندن افزایش نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: ««ایرانیان در تقلب کردن، حرفه‌ای هستند و باید به دقت تحت نظر باشند».

در حالی که ایران تمدید قانون تحریم‌های ده ساله واشنگتن علیه خود را «نقض برجام» می‌داند، حتی مقام‌های دولت باراک اوباما چنین نظری ندارند.

مطالب مرتبط