بحران در شبکه بهداشت چند کشور اروپایی در پی شیوع آنفولانزا و ازدحام بیماران در بیمارستان ها

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بحران در شبکه بهداشت چند کشور اروپایی در پی شیوع آنفولانزا و ازدحام بیماران در بیمارستان ها

کاهش دمای هوا و در پی آن شیوع آنفولانزا موجب بروز بحران در شبکه بهداشت چند کشور اروپایی شده است.

در فرانسه، از ابتدای ماه نوامبر تاکنون ۵۲ نفر بر اثر آنفولانزا جانشان را در بیمارستان از دست داده اند. دولت برای مقابله با بحران موجود در دویست بیمارستان یک رشته تدابیر ویژه در نظر گرفته است.

به گفته ماریسول تورین، وزیر بهداشت فرانسه از شدت بحرانی که به دنبال شیوع آنفولانزا و هجوم بیماران به بیمارستان ها پدید آمده بود به لطف اقدامات صورت گرفته، کاسته شده است. وزیر بهداشت فرانسه ضمن برشمردن تدابیر انجام شده گفت: «همچنان باید در وضعیت هشدار بمانیم و بسیج نیروها و امکانات ادامه یابد. بیمارستان ها امروز با فشارهایی روبرو هستند. پس از انجام اقدامات خواسته شده از فشار حاکم بر آنها کاسته شده است.»

در بریتانیا هم ازدحام بیش از حد بیماران در بیمارستان ها موجب بحران در شبکه ملی بهداشت این کشور شده است. بیش از ۲۰ بیمارستان در بالاترین وضعیت هشدار قرار گرفته و اعلام کرده اند که قادر نیستند پاسخگوی بیماران باشند. صلیب سرخ و دیگر نهادهای مرتبط با خدمات اضطراری بریتانیا از بروز بحران انسانی در کشور یاد کرده اند.

یک شاهد عینی اوضاع موجود در بیمارستان ها را چنین توصیف کرد: «آنقدر ترسیده بودم که فقط می خواستم به خانه برگردم. اصلا از درمان خبری نیست. درخواست کمک می کنید اما هیچ اتفاقی نمی افتد. افرادی را می دیدم که تلاش می کردند از تختشان بلند شوند، افرادی که مشکلات زیادی داشتند و کسی نبود که به آنها رسیدگی کند.»

در اسپانیا، شیوع آنفولانزا بخش های خدمات اضطراری بیمارستان ها را با بحران روبرو کرده است. دست کم ۱۹ بیمار جانشان را از دست داده اند. بیشتر قربانیان را افراد مسن و مبتلا به بیماری های مزمن تشکیل می دهند.

در دیگر کشورهای اروپایی از جمله یونان هم که با بحران مالی روبروست، شبکه بهداشتی از کمبود دارو و نیروی انسانی رنج می برد.