روباتها در اروپا در چهارچوب قانون قرار می گیرند

روباتها در اروپا در چهارچوب قانون قرار می گیرند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایندگان پارلمان اروپا پیش نویس قانونی را تصویب کرده اند که هدف آن تعیین کردن وضعیت حقوقی اشیای دارای هوش مصنوعی و روباتها است.

آگهی

نمایندگان پارلمان اروپا پیش نویس قانونی را تصویب کرده اند که هدف آن تعیین کردن وضعیت حقوقی اشیای دارای هوش مصنوعی و روباتها است.

این برای اولین بار است که قانونی برای تنظیم مناسبات روباتها تنظیم می شود.

بر اساس گزارشی که نمایندگان پارلمان اروپا تنظیم کرده اند، جهان در آستانه یک انقلاب صنعتی جدید با ظهور روباتها است.

بر اساس قانون جدید، روباتها به عنوان «افراد الکترونیک» معرفی می شوند که برای ادامه حضور در جامعه طراحان و مالکان آنها وظایفی از نظر قانونی خواهند داشت.

وقتی روباتها وارد زندگی بشر شدند، بسیاری از مردم از حضور چنین پدیده ای استقبال کردند چرا که به نظر می رسید انسان توانسته است به منبعی غنی دسترسی پیدا کند که توانایی انجام بسیاری از کارها را دارد. اما با فراگیرشدن استفاده از روباتها سوالهای جدیدی هم برای جوامع مختلف ایجاد شد. روباتها اندک اندک جای انسان را در خط تولید کارخانه ها گرفتند. موجوداتی با دردسر کمتر، با بازدهی بیشتر و قابل برنامه ریزی. هرچند امکان دارد که یک قطعه ربات در خط تولید کارخانه خراب شود یا کار نکند، اما این موجودات بسیار قابل پیش بینی تر از انسان هستند که ممکن است کاملا بی خبر به دلیل سرماخوردگی بر سر کار حاضر نشود.

کاربرد روبات در زمینه پزشکی بسیار گسترده شده است. به عنوان نمونه جراحان در بیمارستانی در آکسفورد انگلستان حدود ۴ ماه قبل با استفاده از یک ربات، پوسته ای با ضخامت یکصدم میلیمتر را از روی چشم بیما برداشتند.

هفته گذشته یک شرکت بیمه ژاپنی اعلام کرد که ۳۴ نفر از کارکنان خود را با سیستم هوش مصنوعی و روباتهایی جایگزین کرده است که بهره وری شرکت را ۳۰ درصد افزایش داده اند.

در گزارشی که مبنای کار قانونگذاران در پارلمان اروپا قرا گرفته است، طراحان روباتها و ابزارهای مجهز به هوش مصنوعی ملزم شده اند که طراحی روباتها را به صورتی انجام بدهند که منافع مالکان آنها در درجه اول اهمیت قرار داده شوند. از طرفی روباتها باید طوری طراحی شده باشند که به انسانها آسیبی نرسانند.

نمایندگان پارلمان اروپا همچنین از کمیسیون اتحادیه اروپا خواسته اندکه انواع هوش مصنوعی را طبقه بندی کند و مشخص کند که هر کدام از این انواع از نظر میزان استقلال عمل، حساسیت سنسور و قدرت یادگیری چه ظرفیتی دارد.

کمیسیون اروپا همچنین باید مسائل اخلاقی مرتبط با روباتها را در چهارچوب «اساسنامه حقوق ابتدایی اتحادیه اروپا» تعریف و تنظیم کند.

در این گزارش پیش بینی شده است که ابزارهایی مثل خودروهای بدون راننده، روباتهای فعال در زمینه پزشکی و روباتهایی که با هوش مصنوعی کار بخشی از اندامهای داخلی بدن را به عهده می گیرند شامل این قانون خواهند شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا امحای لباس‌ها و کفش‌های به‌ فروش‌نرفته را ممنوع می‌کند

«چاره مهار جریان راست ‌افراطی در اروپا جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی است»

اتحادیه اروپا برای حفاظت از روزنامه‌نگاران در برابر پرونده‌سازی‌های قضایی پرهزینه قانون تصویب می‌کند