Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تحلیل نکته های ظریف آخرین سخنرانی اوباما

تحلیل نکته های ظریف آخرین سخنرانی اوباما
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آخرین سخنرانی باراک اوباما در جامه رییس جمهور آمریکا به اندازه سخنرانی ۹ سال پیشش، شیوا و جذاب بود.

آگهی

آخرین سخنرانی باراک اوباما در جامه رییس جمهور آمریکا به اندازه سخنرانی ۹ سال پیشش، شیوا و جذاب بود. باراک اوباما که درست ۹ روز دیگر کلید کاخ سفید را باید به رییس جمهور دونالد ترامپ تحویل دهد این بار در شیکاگو سخنرانی منطقی و در عین حال احساسی ای را در میان هواداران خود ایراد کرد، سخنانی که شاید حسرت آن دستکم در چهار سال آینده بر دل بسیاری از شهروندان این کشور بماند.

باراک اوباما اینگونه آغاز کرد:

«زمانیکه تسلیم بیم و ترس شویم دمکراسی ممکن است با مشکل روبرو شود… برای همین در طول هشت سال گذشته در راه مبارزه با تروریسم در چارچوب قانون تلاش کردیم. درست به همین دلیل یه شکنجه پایان دادیم و برای تعطیل کردن گوانتانامو و همینطور اصلاح قوانین نظارتی با هدف حفاظت از حریم زندگی خصوصی افراد و آزادی های مدنی اقدام کردیم.»

او در مورد نرخ بیکاری و بیمه سلامت اجتماعی در آمریکا گفت: «نرخ بیکاری به پایین ترین میزان خود طی ده سال گذشته رسیده. تعداد افرادی که از خدمات بیمه بهره مند نیستند هیچ زمانی به اندازه امروز پایین نبوده است. آهنگ افزایش هزینه های تامین اجتماعی به پایین ترین میزان خود طی پنجاه سال گذشته رسیده و اگر کسی بتواند طرح بهتری نسبت به طرحی که ما برای بهبود کیفیت نظام سلامت اجرا کردیم، ارائه کند که افراد بیشتری را با هزینه کمتر تحت پوشش قرار دهد من از آن حمایت خواهم کرد.»

نظر آقای اوباما در مورد معاون اول خود: «خطابم با جو بایدن است….. تو اولین انتخاب من بعد از نامزد شدن بودی .. انتخابی که بهترین بود.»

سخنان باراک اوباما در مورد بانوی اول آمریکا: «میشل…. تو نقشی را قبول کردی که دنبالش نبودی و آنرا با منش و شیوه خودت، با ظرافت و شجاعت و خوش طبعی انجام دادی…. تو نه تنها مایه افتخار من که مایه افتخار آمریکا هستی.»

آقای اوباما در پایان سخنانش گفت: «این افتخار زندگی من است که خدمتگذار شما بوده ام. به این کار ادامه خواهم داد و از این به بعد هم با شما خواهم بود، بعنوان یک شهروند، در طول روزهایی که برایم باقی مانده است… از شما می خواهم که باور داشته باشید… نه به توانایی های من برای بوجود آوردن تغییرات، بلکه به توانایی های خودتان….. بله ما می توانیم… ما انجامش دادیم و می توانیم. متشکرم و خداوند نگهدارتان باشد.»

در راستای تحلیل سخنرانی پرشور و احساسی باراک اوباما در شیکاگو، نظر اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز در واشنگتن را جویا شدیم.

یورونیوز: سرنوشت اینگونه بود که سخنرانی اوباما در شیکاگو، شهری که همه چیز برای اوباما از آنجا آغاز شد، یک سخنرانی تاریخی شود. او گفت «بله انجامش دادیم». اما آیا او در محقق کردن وعده هایش موفق شد؟ آمریکا چه قضاوتی درباره او خواهد داشت؟

اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز در واشنگتن: «پاسخ به این پرسش آسان نیست. در حال حاضر روسای جمهور در پایان دوره خود مایلند که بلافاصله یک تصویر بسیار مثبت تری نسبت به کسانی که سالهاست کاخ سفید را ترک کرده اند، از خود به جا بگذارند. بنابراین اوباما یک سخنرانی فوق العاده احساسی خطاب به هواداران خود ایراد کرد که در واقع یک عمل با کلاس بود… هیچ رییس جمهوری در آمریکا تا بحال چنین کاری نکرده بود. در دوران اخیر آمریکا، سخنرانی وداع روسای جمهور همواره از کاخ سفید یوده، آنهم یک برنامه تلویزیونی بدون حضور مردم. اما باراک اوباما مقابل بیست هزار هوادار با انگیزه حاضر شد او قطعا می خواست شعار «بله ما می توانیم» را زنده نگه دارد. از هوادارنش خواست که همچنان متعهد باقی بمانند و در سیاست فعال باشند که خطابش شامل رای دهندگان دمکراتی که هنوز در شوک از دست دادن انتخابات ماه نوامبر هستند هم می شد.»

یورونیوز: بسیار خوب. به روابط بین الملل بپردازیم. شاید اوباما به توافق هسته ای با ایران و از سرگیری روابط با کوبا بعنوان مهمترین دستاوردهای خود نگاه کند اما منتقدان می گویند او در حوزه های دیگر کارنامه موفقی نداشته مثلا در مورد سوریه…

اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز در واشنگتن: «نظر اوباما دقیقا عکس آنهاست. او در یک مصاحبه، حدودا یک ماه پیش، گفت که تصمیمی که بیش از همه به آن مفتخر است دورماندن از جنگ داخلی سوریه و وارد نکردن نیروهای آمریکایی در این تئاتر بوده است. اگر به مابقی کارهای او در خاورمیانه نگاه کنید نظیر خارج کردن نیروهای آمریکایی از جنگ در افغانستان و عراق، که از دولت قبلی به او ارث رسیده بود و دولت آمریکا بدون رسیدن به نتیجه، برایش میلیاردها دلار هزینه کرده بود… اوباما قاطعانه خواهد گفت که تصمیمش، تصمیم درستی بوده است. اما اینکه تاریخ در باره او قضاوت مثبتی خواهد داشت؟ باید منتظر ماند و دید.. مسئله ای که بنظر می رسد تا حد زیادی با سیاستهای آتی آمریکا ارتباط داشته باشد.»

*یورونیوز: اتهامات مربوط به دخالت کرملین در امور سیاسی آمریکا به ویژه این اتهامات اخیر در مورد انتخاب ترامپ، دمکراسی آمریکایی را بیش از هر زمان دیگری زیر ذره بین قرار داده است. این تا چه اندازه به وجهه آمریکا در دنیا لطمه زده و تا چه اندازه ایمان و اعتقاد آمریکایی ها به دمکراسی شان را تضعیف کرده است؟

اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز در واشنگتن: «این سئوال بزرگی است و بنظرم هنوز برای جواب دادن به آن زود است. مسئله مربوط به اطلاعتی که درز کرده اند این است که غالبا این دادها تایید نشده و فاقد منبع هستند. مشکل ترامپ این است که تایید صحت و یا واقعیت داشتن این خبرها خیلی ها را شگفت زده نخواهد کرد برای این که خود ترامپ هم شخصیتی غیرقابل پیش بینی دارد و در انجام کارهای خود نظم خاصی ندارد. تا این لحظه تیم انتقال قدرت ترامپ قویا چنین اتهاماتی را تکذیب کرده اند. با این حالی یک چیز قطعی است : مشکل روسیه که ترامپ با آن دست و پنجه نرم می کند بعد از مراسم تحلیف نه تنها او را رها نخواهد کرد که جلوه بیشتری هم پیدا خواهد کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

باراک اوباما، پس از پایان دوران ریاست جمهوری

دو برادر آمریکایی در ۱۲ ثانیه ۲۵ میلیون دلار رمزارز را سرقت کردند

دیوید کاپرفیلد شعبده‌باز مشهور آمریکایی به سوءرفتار و آزار جنسی ۱۶ زن متهم شد