باراک اوباما، پس از پایان دوران ریاست جمهوری

باراک اوباما، پس از پایان دوران ریاست جمهوری
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در بعد از ظهر روز ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ رسما به پایان می رسد.

آگهی

دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در بعد از ظهر روز ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ رسما به پایان می رسد. باراک اوبامای ۵۵ ساله، جوانترین رییس جمهوری ایالات متحده است که کاخ سفید را ترک می کند.

بطور معمول، در ایالات متحده رییس جمهوری که دوران ریاست جمهوری اش به پایان می رسد، پس از برگزاری مراسم تحلیف جانشین خود و پس از ترک کاخ سفید باید از واشنگتن به شهر دیگری برود و بطور رسمی وارد سیاست نشود.

در تاریخ معاصر آمریکا، باراک اوباما در پایان دوران ریاست جمهوریش، یکی از محبوبترین رؤسای جمهور این کشور است. در مصاحبه های اخیر، اولین فرمانده کل قوا آفریقایی تبار از آنچه می خواهد در کوتاه مدت و در درازمدت پس از پایان دوران ریاست جمهوریش انجام دهد اطلاعاتی به دست داده است. حتی (احتمالا) به شوخی به یکی از خبرگزاری های دیجیتال گفته است که می خواهد راننده اوبر شود.

اوباما و خانواده اش پس از مراسم سوگند دونالد ترامپ در واشنگتن خواهند ماند گرچه ممکن است برای مدت کوتاهی به مسافرت بروند. اوباما در مصاحبه ای گفته است: «فکر کنم روز ۲۱ ژانویه خوب بخوابم و با همسرم به سفر تفریحی برویم. همسرم گفته بهتر است سفر خوبی باشد.»

دلیل ماندن خانواده اوباماما در پایتخت همان چیزی است که بسیاری از خانواده های مهم با آن دست به گریبان هستند. هنوز دو سال تا پایان دبیرستان ساشا، دختر ۱۵ ساله خانواده مانده است و پدر و مادرش نمی خواهند در دو سال آخر تا قبل از فارغ التحصیلی مدرسه اش را عوض کنند. مالیا، دختر ۱۸ ساله باراک و میشل اوباما بهار گذشته فارغ التحصیل شد قرار است پاییز امسال به دانشگاه هاروارد برود.

بنابراین دست کم در دو سال آینده خانواده اوباما از کاخ سفید به عمارت لوکس آجری شماره ۱۹۲۸ در محله اعیانی کالورامای واشنگتن خواهند رفت که فقط سه کیلومتر با کاخ سفید فاصله دارد. به این ترتیب باراک اوباما از زمان توماس وودرو ویلسون (بیست و هشتمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از سال ۱۹۱۳ تا ۱۹۲۱ میلادی) تا کنون، اولین رئیس جمهوری است که پس از دوران ریاست جمهوری در “واشنگتن دی سی” می ماند.

اوباما پس از ترک کاخ سفید برای خود نقشی در بازسازی حزب دموکرات می بیند. او در مصاحبه با رادیو دولتی آمریکا گفت: «علاقمندم در به بار آوردن نسل جدید افراد بااستعداد در حزب نقش داشته باشم.»

بسیاری از دستاوردهای اوباما مثل اصلاح بیمه های درمانی (ObamaCare) و حفاظت از محیط زیست در فهرستی قرار دارد که دونالد ترامپ قصد دارد از میان بردارد.

اوباما و دموکراتها پیش روی خود این چشم انداز واضح را می بینند که دولت جدید با میراث اوباما مبارزه خواهد کرد. اما وی حاضر نیست کنار بایستد و بگذارد چنین چیزی رخ دهد.

حتی قبل از انتخاباتی که به نتیجه حیرت آور انتخاب ترامپ انجامید، اوباما موضوعاتی را که قصد دارد با کارگردانان ارشد حزب دموکرات و کارگزاران سابق دولت درباره آنها کار کند مشخص کرده بود.

او به گروه جدیدی از اعضای ارشد حزب دموکراتها خواهد پیوست که هدفش هماهنگ کردن استراتژی مبارزات انتخاباتی، تأمین بودجه، سازماندهی رأی گیری درباره موضوعات خاص، و دعاوی حقوقی در باره تعیین و تغییر مرز مناطق رأی گیری است.

اوباما در مصاحبه دیگری که اخیرا انجام داده، از نقشه هایی برای آغاز مجدد کار نویسندگی و نوشتن کتابی دیگر گفته است.

او اولین کتابش را که کتاب خاطراتی بود به نام «رویاهای پدرم: داستانی درباره نژاد و ارث» در ۳۴ سالگی منتشر کرد. در سال ۲۰۰۶ میلادی کتاب دیگری نوشت به نام «جسارت امید: اندیشه هایی پیرامون بازپس گیری رؤیای آمریکایی».

رافائل ساگالین خبرنگار ادبی به نیویورک تایمز گفته است که اوباما می تواند با قراردادی برای نوشتن چند کتاب تا سی میلیون دلار درآمد داشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سگ بایدن دست‌کم ۲۴ بار ماموران سرویس مخفی آمریکا را گاز گرفته است

ترامپ: به روسیه خواهم گفت با کشورهایی که سهم خود به ناتو را پرداخت نمی‌کنند، هر کاری می‌خواهد بکند

دادستان ویژه آمریکا بایدن را متهم کرد که «حتی یادش نیست چه زمانی معاون اوباما بوده»