Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کرنر: گفتگو با لوسیانو موجی مدیر جنجالی فوتبال ایتالیا

کرنر: گفتگو با لوسیانو موجی مدیر جنجالی فوتبال ایتالیا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخستین برنامه کرنر در سال ۲۰۱۷ به صورتی ویژه تقدیمتان می شود.

آگهی

نخستین برنامه کرنر در سال ۲۰۱۷ به صورتی ویژه تقدیمتان می شود. در این برنامه با چهره ای سرشناس و البته جنجالی در فوتبال ایتالیا گفتگو کردیم. لوسیانو موجی، مدیر کل سابق باشگاه یونتوس که نامش با “کالچو پولی” یا رسوایی فوتبال ایتالیا در سال ۲۰۰۶ گره خورده است.

یورونیوز: «پس از گذشت ده سال هنوز پس لرزه های رسوایی “کالچو پولی” احساس می شود. آیا زمانی این بخش تلخ و غمبار از ورزش ایتالیا به کلی فراموش خواهد شد؟»

لوسیانو موجی: «نه، فکر نمی کنم، خیلی دشواراست زیرا “کالچو پولی” همواره بهانه ای است برای آنها که می بازند. اینتر در هر بازی که نتیجه نمی گیرد فریاد “کالچو پولی” سر می دهد. دلیلش هم این است که آنها در سال ۲۰۰۶ پانزده امتیاز از یوونتوس عقب بودند و اکنون نیز همچنان عقب هستند. حال، با وجود اینکه دیگر از “کالچو پولی” خبری نیست، هیچ چیز تغییر نکرده. به نظرم این مسئله مهمی است اما برای هواداران فراموش کردن آن سخت است زیرا طرفداران یوونتوس به گونه ای فکر می کنند و هواداران دیگر باشگاه ها به گونه ای دیگر. تیم های شاکی همیشه تیم های بازنده هستند.»

یورونیوز: «بر اساس حکم دادگاه فرجام، شما به عنوان بنیانگذار یک سیستم غیر قانونی معرفی شده اید که بر نتایج مسابقات لیگ ایتالیا در فصل ۲۰۰۵-۲۰۰۴ تاثیرگذار بوده است. سیستمی که همه چیز را کنترل می کرد و از نفوذی فوق العاده نزد ژورنالیست ها و محافل رسانه ای برخوردار بود. آیا این واقعیت دارد؟

لوسیانو موجی: «در واقع من به عنوان پایه گذار کالچو پولی در نظر گرفته شده ام اما آنهایی که این حرف را می زنند هنوز نگفته اند تخلف در کجا واقع شده…(با حالتی تمسخر آمیز). خلاف در واقع توهم ذهنی فردی بود که ابتدا باب تحقیق در این مورد را گشود و سپس آنرا بست. یوونتوس مسابقاتش را می برد زیرا موجی به این تیم کمک می کرد.. این واقعیت ندارد. یوونتوس به واسطه بازیکنان خود که از دیگران برتر بودند، مسابقاتش را می برد. برای اثبات وجود “کالچو پولی” باید همه باشگاه ها را زیر نظر داشت. فوتبال را باید از زوایه ۳۶۰ درجه ای نگاه کرد. نه اینکه همه تیم ها را کنار بگذاریم و تنها بر روی یک تیم انگشت بگذاریم.»

یورونیوز: «متاسفانه، کالچو پولی تنها رسوایی دنیای فوتبال نیست. سال گذشته، طوفانی سهمگین فیفا را درنوردید که برکناری و تعلیق سب بلاتر و رئیس وقت یوفا، میشل پلاتینی، برخی از تبعات آن بود. نظر شما در این مورد چیست؟»

لوسیانو موجی: «به نظر من، از دیدگاه افراد عاقل، آنهایی که نهاد های تصمیم گیر در فوتبال را هدایت می کنند، افراد ناچیزی هستند. نخواستم از واژه های دغل و متقلب استفاده کنم اما بی شک منظورم چیزی نزدیک به اینهاست.»

*یورونیوز: «فکر می کنید جیانی اینفانتینو که فوریه گذشته به عنوان رئیس جدید فیفا انتخاب شد می تواند دست به پاکسازی فوتبال بزند و چهره مخدوش فیفا را بازسازی کند؟»

لوسیانو موجی: « سعی می کند اینکار را انجام دهد. او به یقین با اسلاف خود تفاوت دارد و بهترین ها را برای فوتبال می خواهد. تنها اشتباه او هواداری از اینتر است اگر این را یک اشتباه بدانیم. اما من به واقع به او اعتقاد دارم زیرا کسی است که از ته قلب به دنبال منافع فوتبال است در حالیکه بلاتر و پلاتینی به دنبال چیزهای دیگری هم بودند.»

یورونیوز: «تا چند سال پیش، نام های مطرح فوتبال چه بازیکن و چه مربی، سری آ را برای فعالیت حرفه ای خود انتخاب می کردند. اما امروز آنها به کشورهایی نظیر اسپانیا، آلمان، انگلیس و یا فرانسه می روند. دلیل آنرا چه می دانید؟»

لوسیانو موجی: «روشن است، زیرا به فوتبال ایتالیا اعتماد ندارند. نه تنها قهرمانان بزرگ به اینجا نیامده اند بلکه بهترین مربی های ما نیز به خارج رفته اند. آنتونیو کونته، فابیو کاپلو، کارلو آنچلوتی و خیلی های دیگر از این دسته اند. بهترین آنها به باشگاه های اروپایی می روند. در عوض تنها برکنار شده ها و ذخیره ها، کسانی که مشتری ندارند به ایتالیا می آیند. این بدون شک نشان دهنده واقعیت فوتبال ایتالیا است.»

یورونیوز: «طی سالهای اخیر، فوتبال اروپا بیش از قبل آسیایی شده، بسیاری از تجار آسیایی در باشگاه ها سرمایه گذاری کرده اند. تعدادی از بازیکنان اروپایی نیز راهی لیگ های آسیا به خصوص لیگ چین شده اند. چرا این اتفاق افتاده؟ چه چیزی در حال عوض شدن است؟»

لوسیانو موجی: «آنها برای فراگیری فوتبال به ایتالیا می آیند. آنها با خود اساتیدی به همراه ندارند که به ما آموزش دهند چگونه فوتبال بازی کنیم، زیرا فوتبال را نمی شناسند. برخی بازیکنان به چین می روند تا ظرف یکسال به اندازه چهار سال فعالیت در جای دیگر درآمد داشته باشند. ما برای آموزش دادن فوتبال به آنجا می رویم. اما آنها تنها برای تجارت و مارکتینگ به اینجا می آیند و نه آموزش فوتبال به ما.»

یورونیوز: «آیا قصد دارید روزی خارج از ایتالیا به فوتبال بازگردید؟»

لوسیانو موجی: «باید بگویم خیلی دوست دارم ژورنالیست و یا مفسر باشم. زیرا می توانم به بسیاری از مربیان مشاوره بدهم. و مطمئنم آنها آنچه نوشته باشم را با دقت می خوانند. در این صورت اگر اشتباهی هم مرتکب شوم به جنجالی تبدیل نخواهد شد. برعکس زمانی که در باشگاه کار کنم و با هر اشتباه تبعات آنرا بپردازم. بنابراین ژورنالیست بودن برایم جالب توجه تر است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تساوی رم در شب مصدومیت آزمون و دیبالا و اخراج لوکاکو

سردار آزمون در رم؛ مهاجم لورکوزن شاگرد مورینیو می‌شود

بوفون کفش‌های خود را می‌آویزد؛ اسطوره ایتالیایی جانشین ویالی می‌شود؟