نیروهای دولتی سوریه از سوی مخالفان مسلح به نقض آتش بس متهم شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نیروهای دولتی سوریه از سوی مخالفان مسلح به نقض آتش بس متهم شدند

مخالفان مسلح رژیم سوریه روز شنبه تهدید کردند که در صورت ادامه نقض آتش بس از سوی ارتش سوریه و متحدان آن، توافق بر سر توقف درگیری ها را «باطل و بی اثر» تلقی خواهند کرد.

هر چند به گفته گروه ناظران حقوق بشر سوریه آتش بس «عمدتا» در این کشور رعایت شده است اما برخی گزارشها از ادامه درگیری ها و حملات در برخی مناطق سوریه حکایت دارد.

از سوی دیگر خبرگزاری دولتی سوریه از قطع آب آشامیدنی در حلب توسط گروه داعش خبر داده است.

یکی از اهالی حلب می گوید: «گروه داعش آب آشامیدنی را در حلب قطع کرده است. آنها ما را از زندگی و همه چیز محروم کرده اند. هیچ چیز نداریم. همه اینها تقصیر داعش است.»

توافق آتش بس در سوریه که از نیمه شب جمعه به اجرا در آمد با حمایت روسیه و ترکیه به دست آمده است. مسکو و آنکارا امیدوارند اجرای این توافق منجر به برگزاری مذاکرات صلح سوریه در قزاقستان شود.

حسن عیزو یکی از افرادی است که مجبور به ترک محل زندگی خود در حلب شده است. او در واکنش به خبر آتش بس می گوید: «به خاطر حملات هوایی، بمبهای بشکه ای و خوشه ای، موشکهای کوبنده و سنگین و پیاده نظامهای چترباز آنجا [حلب] را ترک کردم. همه ما توسط آنها مورد هدف قرار گرفتیم و در نتیجه از آنجا فرار کردیم. ما خانه هایمان را با رنج و محنت فراوان ترک کردیم. این دولت هم هیچ گونه اعتباری ندارد.»

یکی از موانع اصلی برقراری کامل آتش بس در سوریه اتحاد مخالفان مسلح با گروه فتح الشام عنوان شده است. هر چند ارتش سوریه می گوید توافق آتش بس شامل مواضع این گروه نمی شود اما مخالفان این ادعا را تکذیب کرده اند.