دفاع جان کری از تصمیم آمریکا در وتو نکردن قطعنامه سازمان ملل علیه اسرائیل

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دفاع جان کری از تصمیم آمریکا در وتو نکردن قطعنامه سازمان ملل علیه اسرائیل

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، روز چهارشنبه در واشنگتن به شفاف سازی سیاستهای دولت اوباما در قبال اسرائیل پرداخت.

آقای کری تاکید کرد که علت وتو نکردن قطعنامه محکومیت شهرک سازی های اسرائیل در سرزمین فلسطینی ها، از آن رو بوده است که آمریکا همچنان مدافع گفتگوهای صلح و عملی شدن راه حل «دو دولت» است و بر این اساس، شهرک سازی های اسرائیل را مانع پیشرفت این گفتگوها می داند.

او گفت: «اگر ما در موضوع راه حل دو دولت جدی هستیم، اکنون زمان عملی کردن آن و آغاز روند جداسازی است. یک اقدام جدی در حال حاضر می تواند گام مهمی در نجات راه حل دو دولت و ایجاد اعتماد میان شهروندان هر دو طرف باشد.»

آقای کری تاکید کرد که واشنگتن تا زمانی حامی و پشتیبان اسرائیل در سازمان ملل است که این حمایت، با اصول و ارزش های مدنظر آمریکا در تضاد نباشد.

او همچنین افزود: «ما باید به دنبال راه حلی عادلانه، قابل قبول و واقع بینانه برای پناهجویان فلسطینی باشیم. راه حلی که در کنار کمکهای بین المللی، شامل مواردی همچون جبران خسارت، گزینه هایی برای پیدا کردن خانه هایی دائمی و برسمیت شناختن درد و رنجی که آنها متحمل شده اند شود؛ و انجام دیگر اقدامات لازم مطابق با راه حل جامع دو دولت، برای مردم هر دو جامعه.»

وزیر خارجه آمریکا یادآور شد که گسترش شهرک سازی ها منجر به برقراری صلح در منطقه و یا افزایش سطح امنیت در اسرائیل نمی شود بلکه برعکس، خشونت و تنش را در این منطقه افزایش می دهد.