اروپا در برابر خطر آلودگی شدید هوا

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
اروپا در برابر خطر آلودگی شدید هوا

آلودگی شدید هوا کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و یا بریتانیا را تهدید می کند.

سازمان بهداشت جهانی می گوید آلودگی هوا یکی از معیارهای مهم تاثیرگذار بر سلامت افراد است.

آژانس اروپایی محیط زیست اعلام کرده ۹۰ درصد جمعیت شهری در اروپا در معرض آلاینده هایی قرار دارند که غلظت آنها بسیار بالاتر از استانداردها است.

ذرات بسیار ریز موجود در هوا دلیل این آلودگی است.

لیونل گسپن، کارشناس هواشناسی می گوید: «قسمتی از این آلودگی هوا به انتشار بیش از حد مواد آلاینده بدلیل درجه حرارت سرد هوا صورت می گیرد. در این شرایط استفاده از شوفاژ افزایش زیادی می یابد. ترافیک و فعالیتهای صنعتی نیز دیگر منابع مهم آلودگی هوا هستند.»

اتحادیه اروپا برای مقابله با این خطر تلاش می کند. لایحه مربوط به تعیین محدودیت برای تولید آلاینده ها از جمله اکسید ازت برای کشورها از جمله تدابیر این اتحادیه است.

در سطح ملی هر کشور عضو اتحادیه اروپا تدابیر اضطراری را برای محدود کردن تاثیرات مخرب آلودگی هوا در دستور کار قرار داده است.

بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه حداکثر سرعت مجاز در بسیاری از شهرها را از ۵۰ به ۳۰ تقلیل داده اند. هدف تشویق مردم به استفاده از دوچرخه بعنوان وسیله نقلیه است.

تعیین طرح زوج و فرد برای تردد خودروها از دیگر تدابیری است که هجوم مردم به متروها را سبب شده است.

یک شهروند در فرانسه می گوید: «این طرح خوبی است اما در عین حال مشکل آفرین است. مثل امروز که مترو مجانی است، مردم از اتومبیلهای خود استفاده نمی کنند و در نتیجه با ازدحام جمعیت روبرو هستیم.»

ممنوعیت برای تردد خودروهایی که میزان آلایندگی آنها بالاست از دیگر تدابیر دولتها است. تخطی افراد تحت تعقیب قرار می گیرد و آنها را با پرداخت جریمه روبرو می کند. در آلمان مبلغ جریمه تا رقم ۴۰ یورو می رسد. در سوئد نیز ۱۱۳ یورو. در لندن مبلغ جریمه بویژه برای وسایل نقلیه سنگین می تواند به هزار پوند معادل هزار و ۲۰۵ یورو برسد.

تا زمانی که اجرای این تدابیر تاثیر خود را نشان دهد شهروندان اروپایی با استفاده از ماسکها در شهرهای بزرگ خود را از خطر آلودگی هوا حفظ می کنند.