یک خبرنگار: در حلب بین ایرانی ها و روس ها کشمکش وجود دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
یک خبرنگار: در حلب بین ایرانی ها و روس ها کشمکش وجود دارد

به گفته خبرنگاران حاضر در حلب نیروهای تحت حمایت ایران و حزب الله لبنان روز جمعه از ورود تعدادی از غیرنظامیان به غرب این شهر جلوگیری کرده اند. گفته می شود در مقابل اجازه خروج نیروهای ایرانی خواستار تخلیه کفریا و الفوعه، دو روستای شیعه نشین تحت محاصره مخالفان در استان ادلب شده اند.

درباره اوضاع و احوال حلب سوریه با هادی عبدالله خبرنگار مستقل در این شهر گفتگو کرده ایم. در حال حاضر وی در غرب حلب که تحت کنترل مخالفان دولت مرکزی سوریه است حضور دارد.

او می گوید: «غیرنظامیانی که حلب را ترک کردند با اشک از خانه و کاشانه شان جدا شدند. می گفتند جامعه جهانی به آنها دو گزینه پیشنهاد کرده: یا بمانند و همه با هم کشته شوند یا با زور از خانه هایشان بیرون رانده شوند. یک نفر به من گفت هر دوی این گزینه ها جنایت علیه بشریتند. با کودکی صحبت می کردم، برای من راجع به بمباران های شرق حلب و وحشت و گریه هایش حرف می زد. زنی با گریه پیش من آمد و جلوی دوربین به من گفت که از دیروز هیچ خبری از برادرش ندارد. برادر دیگرش یک ماه پیش در جنگ کشته شده بود.

عصر امروز باید هشت کامیون حامل غیرنظامیان به غرب حلب می رسید، جایی که من هستم اما با کمال تعجب دیدیم که نیروهای ایرانی و حزب الله مانع حرکت کاروان شدند. آنها جلوی کاروان تانک گذاشتند و تیراندازی هوایی کردند. چند دقیقه بعد با یک فعال صحبت کردم که در کاروان بود، چند غیرنظامی هم بودند. می گفتند ایرانی ها به آنها دستور دادند به شرق حلب برگردند. ده نفر را هم دستگیر کردند و سه نفر را جلوی کامیون ها کشتند. بیشتر از پنجاه هزار نفر در حلب گیر افتاده اند. مشخصا روس ها می خواهند این غیرنظامیان را از مناطق تحت محاصره خارج کنند اما کنترلی بر روی نیروهای ایرانی که آنجا هستند ندارند. این نیروها نمی خواهند غیرنظامیان خارج شوند. نوعی کشمکش بین ایرانی ها و روس ها روی داده، روس ها می خواهند آنها را تخلیه کنند اما ایرانی ها نمی گذارند.»