چاووش اوغلو: ایران و گروه های وابسته به ایران مانع عملیات تخلیه در حلب است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
چاووش اوغلو: ایران و گروه های وابسته به ایران مانع عملیات تخلیه در حلب است

طرفین درگیر در جنگ داخلی سوریه یکدیگر به شکستن آتش بس و به تعویق انداختن تخلیه غیرنظامیان و مخالفان مسلح در شرق شهر حلب متهم می کنند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت:«با گروهای جنگجو، به جز داعش و جبهة النصره که در فهرست گروه های تروریستی قرار دارند در تماس هستیم و با کشورهای منطقه از جمله همکارانمان در ترکیه که آنها نیز با جنگجویان و مخالفان مسلح در ارتباط هستند. از دید من، این کانال ارتباطی بسیار موثرتر از ماه ها در جا زدن و ارتباط بی ثمر با همکاران آمریکایی ماست.»

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اما در جمله ای ناتمام و نه چندان صریح و روشن مثلث دمشق، مسکو، تهران و گروه های تحت حمایت ایران را مانع عملی شدن عملیات تخلیه در حلب خواند.

آقای چاووش اوغلو گفت:«شاهدیم که رژیم و گروه های دیگر در تلاش هستند تا مانع اجرای توافق تخلیه شوند. در این میان روسیه و ایران هستند و گروه هایی که توسط ایران حمایت می شوند و البته رژیم سوریه هست. خواست ما این است؛ وقتی که موضوعی بشردوستانه در میان است هیچ کسی دیگری را سرزنش نکند و توپ را به زمین دیگری نیاندازد.»

آناتولی، خبرگزاری دولتی ترکیه نوشته است حدود یک هزار نفری که دیشب و بدنبال توافق آتش بس از ایست بازرسی روس ها عبور کرده بودند در ایست بازرسی شبه نظامیان ایرانی در بیرون از حلب متوقف شده اند.

روسای جمهوری ترکیه و روسیه، دو کشوری که بر سر تخلیه مخالفان مسلح از شرق شهر حلب سوریه به توافق رسیده اند قرار است امروز گفتگوی تلفنی داشته باشند.

همزمان، یک رسانه متعلق به حزب الله لبنان امروز چهارشنبه اعلام کرد که هر گونه توافق بر سر حلب باید با موافقت تمامی طرفین از جمله ایران صورت بگیرد.