گزارش‌گران بدون مرز: بیلان خشونت علیه روزنامه نگاران در سال ۲۰۱۶

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گزارش‌گران بدون مرز: بیلان خشونت علیه روزنامه نگاران در سال ۲۰۱۶

سازمان گزارش‌گران بدون مرز (RSF) روز سه شنبه ۲۳ آذرماه، بخش نخست بیلان سالانه خود را درباره روزنامه نگاران به گروگان گرفته شده، ناپدید شده و زندانی در جهان منتشر کرد.

بر اساس این گزارش در سال ۲۰۱۶ تعداد ۳۴۸ روزنامه نگار زندانی و ۵۲ روزنامه نگار گروگان هستند.

شمار روزنامه نگاران زندانی نسبت به سال گذشته رشدی ۶ درصدی و روزنامه نگاران حرفه ای افزایشی ۲۲ درصدی داشته و ۲۱ تن از روزنامه نگاران زندانی زن هستند.

در ترکیه پس از کودتای نافرجام بیش از ۱۰۰ روزنامه نگار و فعال رسانه ای بازداشت و زندانی شده اند که ۴۰ تن از آنها فقط مشغول انجام وظیفه اطلاع رسانی بوده اند.

در گزارش این سازمان آمده که پس از ترکیه کشورهای چین، سوریه، مصر و ایران نزدیک به دو سوم روزنامه‌نگاران زندانی را در خود جای داده‌اند.

گزارش‌گران بدون مرز در گزارش خود آورده: «این سازمان برای نخستین بار در بیلان سالانه خود آماری کلی از قربانیان خشونت علیه آزادی اطلاع رسانی ارائه می‌کند. در سال‌های گذشته موارد خشونت علیه خبرنگاران، شهروندخبرنگاران و همکاران رسانه‌ها به تفکیک اعلام می‌شدند. راست این است که شهروندخبرنگاران در سال‌های اخیر به ویژه در حکومت‌های سرکوب‌گر و یا در کشورهای در حال جنگ، نقشی گاه تعیین کننده در تولید و انتشار خبر داشته‌اند.»

در این گزارش همچنین از ۵۲ روزنامه نگار گروگان در سال ۲۰۱۶ یاد شده که به ترتیب ۲۶ نفر در سوریه ۱۶ نفر در یمن و ۱۰ نفر در عراق هستند.

گزارشگران بدون مرز در گزارش سال ۲۰۱۶ خود برای حفاظت از روزنامه نگاران در برابر خطرهای رو به افزایش خواهان معرفی یک گزارش‌گر ویژه برای امنیت روزنامه‌نگاران شده که باید تحت نظر دبیر اول سازمان ملل متحد کار کند.

این سازمان در گزارش خود افزوده که تا امروز قطعنامه‌های متعدد سازمان ملل برای امنیت خبرنگاران و مبارزه با مصونیت از مجازات، نتیجه‌ای رضایت‌بخش نداشته است.