نشست وزیران خارجه کشورهای مخالف بشار اسد در پاریس

نشست وزیران خارجه کشورهای مخالف بشار اسد در پاریس
نگارش از Euronews

وزیران خارجه ده کشور غربی و عربی مخالف بشار اسد روز شنبه در نشست پاریس شرکت کردند، با هدف پایان دادن به بحرانی که دامن شهروندان دومین شهر سوریه را گرفته است.

وزیران خارجه ده کشور غربی و عربی مخالف بشار اسد روز شنبه در نشست پاریس شرکت کردند، با هدف پایان دادن به بحرانی که دامن شهروندان دومین شهر سوریه را گرفته است. در این نشست نماینده مخالفان سوری در تبعید هم حضور داشت.

برتری نیروهای وابسته به دولت سوریه در میدان نبرد بر این نشست هم سایه افکنده بود.

مخالفان سوری در تبعید ظاهرا به ضعف خود اذعان دارند و به گفته ژان مارک ارو، وزیر خارجه فرانسه آماده اند تا بدون هیچ پیش شرطی مذاکرات صلح از سر گرفته شود.

با اینحال وزیر خارجه فرانسه در سخنانش انتقاد از دمشق و مسکو را پنهان نکرد و گفت: «هدف نبرد در حلب نه شکست دادن تروریسم بلکه تلاش برای از بین بردن تمامی مخالفان سیاسی و فراتر از هر چیز هدف استفاده تمام عیار از خشونت برای تقویت یک دیکتاتور حقیر است.»

فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان هم در واکنش به انتقادها مبنی بر بی توجهی غرب به مساله حلب گفت: «ما حلب را رها نکرده ایم و از هر اقدامی برای پیدا کردن راه های ممکن چشم پوشی نمی کنیم.»

قبل از دیدار مقام های آمریکا و روسیه در ژنو، جان کری، وزیر خارجه آمریکا از مسکو خواسته تا در قبال مخالفان نرمش به خرج دهد. او گفت: «روسیه و اسد امروز در موضعی غالب قرار دارند. آنها می توانند کمی ملاطفت به خرج دهند. در دیپلماسی گاهی کمی ملاطفت می تواند کارها را پیش ببرد.»

مسکو هم خواستار آن است که آمریکا با نفوذ بر مخالفان مسلح آنها را متقاعد کند که مناطق تحت تصرفشان در حلب را رها کنند.

نشست پاریس در حالی پایان یافت که حاضران در آن امیدوارند رنج و درد شهروندان حلب هر چه زودتر پایان یابد.

مطالب مرتبط