توقف عملیات نظامی سوریه در شرق حلب تا خروج غیرنظامیان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
توقف عملیات نظامی سوریه در شرق حلب تا خروج غیرنظامیان

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرده که ارتش سوریه عملیات نظامی خود را در شهر حلب تا خروج غیرنظامیان متوقف کرده است.

آقای لاوروف که در اجلاس سازمان امنیت و همکاری اروپا سخن می گفت تاکید کرد که به زودی یک معبر امن برای خروج هشت هزار نفر از شرق حلب برقرار خواهد شد.

وزیر خارجه روسیه همچنین تاکید کرد که روز شنبه کارشناسان نظامی و نمایندگان سیاسی این کشور و آمریکا در ژنو سوییس با یکدیگر دیدار خواهند کرد. به گفته وی هدف از این نشست یافتن راه حل نهایی و تهیه مقدمات برای خروج غیرنظامیان از شرق حلب است. وی همچنین گفت که نیروهای مسلح مخالف نیز در صورتی که تمایل داشته باشند می توانند در امنیت شهر را ترک کنند.

پیش تر قرار بود جلسه کارشناسان نظامی آمریکا و روسیه سه شنبه گذشته انجام شود. جان کری، وزیر خارجه آمریکا و همتای روسش یکدیگر را به لغو این نشست متهم می کنند.

همزمان یک مقام شهر حلب که نزدیک به مخالفان است با ابراز نگرانی از حمله نیروهای نظامی سوریه به این شهر گفت: «۱۵۰ هزار نفر محکوم به مرگند، ما خواستاد ایجاد معبر امن برای غیرنظامیان و توقف حملات و پایان خونریزی هستیم.»

در واشنگتن، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید به سخنان وزیر خارجه روسیه واکنش نشان داد و گفت که این سخنان نشان می دهد که ممکن است اتفاق های مثبتی رخ دهد.

همزمان وزیران خارجه دو کشور نیز عصر پنجشنبه با یکدیگر تلفنی گفتگو کردند.