رئیس سازمان اطلاعات بریتانیا: روسیه مانع شکست داعش است

رئیس سازمان اطلاعات بریتانیا: روسیه مانع شکست داعش است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رئیس دستگاه امنیت خارجی بریتانیا می گوید که گروه «دولت اسلامی» با استفاده از از فرصت «بمباران سوریه توسط روسیه» قصد حمله به بریتانیا و متحدانش را دارد.

رئیس دستگاه امنیت خارجی بریتانیا می گوید که گروه «دولت اسلامی» با استفاده از فرصت «بمباران سوریه توسط روسیه» قصد حمله به بریتانیا و متحدانش را دارد.

آگهی

به گفته الکس یانگر، مقام ارشد امنیتی بریتانیا، «روسیه و بشار اسد از شکست داعش جلوگیری کرده اند و تلاش دارند تا سوریه را تبدیل به بیابان کنند.»

رئیس سازمان اطلاعات بریتانیا در یک سخنرانی گفت: «ابعاد تهدید بی سابقه است. دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی بریتانیا از ۱۲ توطئه تروریستی از ژوئن ۲۰۱۳ تاکنون پرده برداشته اند. ام آی ۵ و پلیس به صدها مورد تحقیق درباره قصد حمایت یا انجام جنایت علیه شهروندان ادامه می دهند.»

وقوع یک سلسله بمبگذاری انتحاری در پایتخت بریتانیا، ژوئیه سال ۲۰۰۵میلادی جهان را در شوک فرو برد. یک دستگاه اتوبوس عمومی و سه ایستگاه مترو هدف بمبگذاران بود. این عملیات تروریستی ۵۲ کشته و ۷۰۰ مجروح برجا نهاد.

با پیدایش گروه «دولت اسلامی» مشهور به داعش، افزایش شمار گروه های جهادی در خاورمیانه و موج مهاجرت غیرقانونی به اروپا، بریتانیا باری دیگر امنیت شهروندانش را در معرض خطر می بینید.

جنگ داخلی سوریه از سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز شد. این جنگ به تهدیدی علیه قدرت های اقتصادی و نظامی جهان بدل شده است و در همین حال حکومت بعث بشار اسد از سوی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه حمایت می شود.

سوریه در جریان دوران تحولات سیاسی کشورهای عرب زبان خاورمیانه که به «بهار عرب» شهرت یافت با خیزش عمومی علیه بشار اسد رو به رو بود. تظاهرات مسالمت آمیز ده ها هزار تن از شهروندان این کشور با برخورد نظامی رو به رو شد. به مرور رویارویی مردم و حکومت در قالب اعتراض های خیابانی با سربرآوردن گروه های شورشی مسلح به فراموشی سپرده شد.

ایالات متحده آمریکا، کشورهای حوزه خلیج فارس و قدرت های مطرح در اتحادیه اروپا خواستار کناره گیری بشار اسد از قدرت هستند.

ویرانی شهر تاریخی حلب، شمار قابل توجه کشته شدگان غیرنظامی و آواره شدن ده ها هزار تن از ساکنان از فجایع دهه های اخیر در تاریخ خاورمیانه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پناهجویان در «تله مرگ»؛ آتش‌نشانان بریتانیا دولت را درباره ایمنی «بیبی استکهلم» به چالش می‌کشند

فایننشال تایمز: دولت بریتانیا در موضوع قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی دوپاره شده است

جنگ اوکراین؛ لندن نزدیک به ۳ میلیارد پوند برای تقویت ذخایر نظامی خود هزینه می‌کند