رئیس سازمان اطلاعات بریتانیا: روسیه مانع شکست داعش است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رئیس سازمان اطلاعات بریتانیا: روسیه مانع شکست داعش است

رئیس دستگاه امنیت خارجی بریتانیا می گوید که گروه «دولت اسلامی» با استفاده از فرصت «بمباران سوریه توسط روسیه» قصد حمله به بریتانیا و متحدانش را دارد.

به گفته الکس یانگر، مقام ارشد امنیتی بریتانیا، «روسیه و بشار اسد از شکست داعش جلوگیری کرده اند و تلاش دارند تا سوریه را تبدیل به بیابان کنند.»

رئیس سازمان اطلاعات بریتانیا در یک سخنرانی گفت: «ابعاد تهدید بی سابقه است. دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی بریتانیا از ۱۲ توطئه تروریستی از ژوئن ۲۰۱۳ تاکنون پرده برداشته اند. ام آی ۵ و پلیس به صدها مورد تحقیق درباره قصد حمایت یا انجام جنایت علیه شهروندان ادامه می دهند.»

وقوع یک سلسله بمبگذاری انتحاری در پایتخت بریتانیا، ژوئیه سال ۲۰۰۵میلادی جهان را در شوک فرو برد. یک دستگاه اتوبوس عمومی و سه ایستگاه مترو هدف بمبگذاران بود. این عملیات تروریستی ۵۲ کشته و ۷۰۰ مجروح برجا نهاد.

با پیدایش گروه «دولت اسلامی» مشهور به داعش، افزایش شمار گروه های جهادی در خاورمیانه و موج مهاجرت غیرقانونی به اروپا، بریتانیا باری دیگر امنیت شهروندانش را در معرض خطر می بینید.

جنگ داخلی سوریه از سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز شد. این جنگ به تهدیدی علیه قدرت های اقتصادی و نظامی جهان بدل شده است و در همین حال حکومت بعث بشار اسد از سوی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه حمایت می شود.

سوریه در جریان دوران تحولات سیاسی کشورهای عرب زبان خاورمیانه که به «بهار عرب» شهرت یافت با خیزش عمومی علیه بشار اسد رو به رو بود. تظاهرات مسالمت آمیز ده ها هزار تن از شهروندان این کشور با برخورد نظامی رو به رو شد. به مرور رویارویی مردم و حکومت در قالب اعتراض های خیابانی با سربرآوردن گروه های شورشی مسلح به فراموشی سپرده شد.

ایالات متحده آمریکا، کشورهای حوزه خلیج فارس و قدرت های مطرح در اتحادیه اروپا خواستار کناره گیری بشار اسد از قدرت هستند.

ویرانی شهر تاریخی حلب، شمار قابل توجه کشته شدگان غیرنظامی و آواره شدن ده ها هزار تن از ساکنان از فجایع دهه های اخیر در تاریخ خاورمیانه است.