جنبش روشنایی شهروندان را به نافرمانی مدنی دعوت کرد

جنبش روشنایی شهروندان را به نافرمانی مدنی دعوت کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اعضای شورای عالی مردمی جنش روشنایی افغانستان با اعلام نافرمانی مدنی از شهروندان این کشور خواست تا با عدم پرداخت صرفیه/قبض برق به شرکت برشنا (شرکت فراهم‌کننده برق) و مالیه/ مالیات، به این تصمیم دولت در تغییر مسیر خط انتقال برق توتاپ اعتراض کنند.

به گزارش رسانه‌های محلی، جنبش روشنایی می‌گوید که با کشاندن مردم به نافرمانی مدنی در صدد آوردن فشار بیشتر به دولت است تا به خواسته‌هایش برسد. جنبش روشنایی در ماه‌های گذشته با برپایی تظاهرات و تجمعات گسترده خواستار اجرایی شدن پروژه عبور خط ۵۰۰ کیلوولت برق وارداتی ترکمنستان از مسیر بامیان – میدان وردک و توسعه متوازن در افغانستان شده است.

تظاهرات بزرگ این جنبش در ماه اسد (مرداد)/ ژوئیه گذشته در کابل مورد حمله قرار گرفت و دست‌کم هشتاد کشته و صدها زخمی برجای گذاشت. گروه داعش، شاخه افغانستان مسئولیت بمب‌گذاری در این تجمع را برعهده گرفت.

انفجار و تیراندازی در دومین تظاهرات جنبش روشنایی در کابل

به گزارش خبرگزاری بخدی، مسوولان جنبش روشنایی روز پنجشنبه هجدهم قوس (آ‌ذر)/ هشتم دسامبر در یک نشست خبری اعلام کردند: «جنش روشنایی در فاز جدید مبارزاتی و به منظور به کارگیری آخرین راهکارهای مدنی، از تمام شهروندان آگاه کشور می‌خواهد تا به جریان گسترده، عدالت‌خواهانه و مسالمت‌آمیز نافرمانی مدنی پیوسته و در نخستین گام از این مرحله سرنوشت‌ساز، در کابل و سراسر کشور از پرداختن بهای برق مصرفیشان (بل برق) و مالیات خودداری کنند.»

فاز جدیدی مبارزات جنبش روشنایی،اعلان نافرمانی مدنی.
پیشاهنگان جنبش روشنایی بلهای برق شانرا برسم اعتراض به آتش کشیدند. pic.twitter.com/Sjlzwj8ezm

— جنبش روشنایی (@KabulYasin) December 8, 2016

پس از دعوت به این نافرمانی مدنی، ده‌ها نفر در کابل در یک حرکت اعتراضی صرفیه/قبض برق خود را به آتش انداختند.

شورای رهبری جنبش روشنایی، شرکت برشنا را یکی از ادارات ناکام، فاسد و «مرکز توطئه» در تغییر تبعیض آمیز خط برق ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان از مسیر بامیان خواندند.

جنبش روشنایی می‌گوید که هدف از پرداخت مالیات به حکومت، ارایه خدمات و تامین رفاه شهروندان است، اما در افغانستان با وجود پرداخت صرفیه برق و مالیات تاکنون نه تنها برای مردم خدمات ارایه نشده بلکه یک قوم خاص در تبعیض قرار گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افغانستان؛ فرمانده علیپور بعد از یک روز بازداشت، آزاد شد