Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گزارش برنامه بین المللی ارزیابی توان علمی دانش آموزان در ۷۲ کشور جهان

گزارش برنامه بین المللی ارزیابی توان علمی دانش آموزان در ۷۲ کشور جهان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برنامه بین المللی ارزیابی دانش آموزان PISA هر سه سال یکبار نتیجه ارزیابی سیستم آموزش و پروش دهها کشور عضو در سراسر جهان را اعلام می کند.

آگهی

برنامه بین المللی ارزیابی دانش آموزان PISA هر سه سال یکبار نتیجه ارزیابی سیستم آموزش و پروش دهها کشور عضو در سراسر جهان را اعلام می کند.

بیش از نیم میلیون دانش آموز ۱۵ ساله از ۷۲ کشور در سال ۲۰۱۵ در موضوعاتی چون اقتصاد وعلم، توانایی خواندن، ریاضی و همکاری گروهی برای حل مسئله، مورد ارزیابی قرار گرفتند. تمرکز اصلی در این آزمون بر روی علم بود که بطور فزاینده ای به بخش مهمی از اقتصاد و جامعه امروز تبدیل شده است.

ایران هنوز به این برنامه ارزیابی نپیوسته است و به همین دلیل امکان مقایسه عملکرد آموزشی دانش آموزان ایران بر اساس این استاندار با کشورهای دیگر وجود ندارد.

در نمودار زیر می توانید موضعیت هر کشور را با کلیک روی آن ببینید.

خلاصه ای از نتایج این ارزیابی

علوم پایه

- سنگاپور در مقایسه با کشورهای دیگر در صدر فهرست بهترین عملکرد در حوزه علم قرار دارد.

- حدود ۶ درصد دانش آموزان ۱۵ ساله در میان کشورهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) گفته اند آنها ملزم به شرکت در کلاس های مربوط به علوم نشده اند.

- یک چهارم دانش آموزان پیش بینی می کنند که در آینده در حرفه ای مرتبط باعلم کار کنند.

- متوسط بهبود قابل توجه عملکرد علمی بین سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ شامل کلمبیا، اسرائیل، ماکائو(چین)، پرتغال، قطر و رومانی است.

- کارایی بالا در آموزش علم با دو عامل ارتباط قوی دارد:

۱.میزان زمانی که دانش آموزان به یادگیری علم اختصاص می دهند و

۲.اینکه معلم ها چگونه علم را تدریس می کنند. بر اساس تحقیقات صرف حضور معلم های خوب (با کیفیت) تاثیر مستقیمی بر بهبود آموزش علمی ندارد.

ریاضیات

- کشورهای آسیایی از تمام کشورهای دیگر در حوزه ریاضیات بهتر بوده اند.

- آلبانی، کلمبیا، مونته نگرو، پرو، قطر و روسیه متوسط عملکرد دانش آموزان خود را بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ بهبود داده اند.

عملکرد خواندن

- تعداد کمی از کشورها عملکرد خواندن دانش آموزان خود را از آغاز این مطالعه در سال ۲۰۰۰ میلادی بهبود داده اند.

- حدود ۲۰ درصد دانش آموزان کشورهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) بطور متوسط نتوانسته اند به سطح اولیه مهارت در خواندن دست یابند.

آگهی

جنسیت

- نمره پسران بطور معمول در ریاضیات از دختران بهتر است اما در۹ کشور دختران در این درس بهتر از پسران بوده اند.

- نمره پسران در حوزه علم چهار نمره بیشتر از دختران است. بطور متوسط تفاوت در این زمینه بین کشورهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) کم است اما از نظر آماری این تفاوت معنادار است.

- بطور کلی، پسران بیشتر در فعالیت های علمی جمعی شرکت می کنند و نسبت به دختران، اعتماد به نفس بیشتری نسبت به توانایی های خود در حوزه علم دارند.

- ارزیابی PISA همواره نشان داده است که در تمام کشورها دختران در عملکرد خواندن بهتر از پسران بوده اند، با این حال بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵، شکاف جنسیتی در این زمینه کاهش یافته و از ۳۹ واحد فاصله بین دو جنس در عملکرد خواندن، به ۲۷ واحد رسیده است.

آگهی

عدالت آموزشی

- کانادا، دانمارک، استونی، هنگ کنگ (چین) و ماکائو (چین) دارای بالاترین عملکرد آموزشی و تامین برابری برای فرصت های آموزشی هستند.

- به طور میانگین در تمام کشورهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) وضعیت اقتصادی اجتماعی دانش آموزان، ۱۳ درصد تفاوت ها در عملکرد دانش آموزان را در حوزه های علم، عملکرد خواندو و ریاضیات توضیح می دهد.

- به طور میانگین در تمام کشورهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)، دانش آموزان مهاجر با فرض مشابه بودن وضعیت اجتماعی و تسلط بر زبان با دانش آموزان بومی، عملکرد پایین تری در علم، عملکرد خواندن و ریاضیات نسبت به دانش آموزان بومی دارند.

در این لینک می توانید وضعیت کشورها را بطور جداگانه مشاهده کنید.

آگهی

نرخ فرار از مدرسه

- مونته نگرو بالاترین نرخ فرار از مدرسه را در بین کشورهای مورد بررسی دارد. ۵۶ درصد دانش آموزان این کشور در طول دو هفته قبل از برگزاری آزمون مواردی از فرار از مدرسه را اعلام کرده اند. ایتالیا با ۵۵.۲ درصد در جایگاه دوم فرار از مدرسه قرار گرفته است. ترکیه – که با ۵۴.۲ درصد فرار از مدرسه در سال ۲۰۱۲ مواجه بوده- در سال های بعد وضعیت خود را بهبود داده است و توانسته نرخ فرار از مدرسه را ۷ درصد کاهش دهد. میانگین فرار از مدرسه در میان کشورهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵، ۵ درصد افزایش داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سنگاپور بهترین کشور از نظر عملکرد در حوزه علم

نگاهی به موفقیتها و ناکامیهای نظامهای آموزشی دو کشور هلند و فرانسه

گفتگو با وزیر آموزش ملی فرانسه درباره ضعفها و کاستیهای نظام آموزشی کشور