Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رئیس جمهوری تونس: در خط مقدم مبارزه با تروریسم در منطقه قرار داریم

رئیس جمهوری تونس: در خط مقدم مبارزه با تروریسم در منطقه قرار داریم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

همزمان با برگزاری اولین اجلاس مشترک بین اتحادیه اروپا و تونس، محمد باجی قائد سبسی، در برنامه «گفتگوی جهانی» یورونیوز از جنگ لیبی، مبارزه با تروریسم و کنفرانس سرمایه گذاری در تونس در سال ۲۰۲۰ سخن…

همزمان با برگزاری اولین اجلاس مشترک بین اتحادیه اروپا و تونس، محمد باجی قائد سبسی، در برنامه «گفتگوی جهانی» یورونیوز از جنگ لیبی، مبارزه با تروریسم و کنفرانس سرمایه گذاری در تونس در سال ۲۰۲۰ سخن گفت. شارل سلامه، خبرنگار یورونیوز این گفتگو را با وی انجام داده است.

یورونیوز: آقای محمد باجی قائد سبسی، رئیس جمهوری تونس! شما به مناسبت اولین اجلاس اتحادیه اروپا و تونس در بروکسل به سر می برید. از اینکه با ما همراه هستید سپاسگزارم.

محمد باجی قائد سبسی: «خوش آمدید، متشکرم.»

یورونیوز: در کنفرانس سرمایه گذاری تونس در سال ۲۰۲۰ کشور شما حدود ۱۴ میلیارد دلار به دست آورد، رقمی معادل بودجه تونس در سال ۲۰۱۷! انتظار شما از اجلاس اتحادیه اروپا و تونس چیست؟ فکر می کنید که اتحادیه اروپا به اندازه کافی به شما کمک کرده است؟

محمد باجی قائد سبسی: «پیش از هر چیز باید بگویم که از مدتها پیش ما با اتحادیه اروپا در سطوح مختلف همکاری می کنیم. اکنون به نظر می رسد که اتحادیه اروپا قدمی قابل توجه برای کمک مالی به تونس برداشته است اما این قدم هرچند قابل توجه، اما ناکافی است.»

یورونیوز: اشاره می کنید که ناکافی است. از اتحادیه اروپا چه درخواست بیشتری دارید؟

محمد باجی قائد سبسی: «ما خواستار حمایت از تعهدی هستیم که در مسیر دموکراسی پذیرفته ایم. انتخابی که در شرایط فعلی منطقه ما دشوار بوده است. تونس در این منطقه از جهان استثناء است. از موفقیت ما در مسیر برقراری دموکراسی با توجه به روابطمان با اتحادیه اروپا و گزینه های دموکراتیکی که تونس برگزیده است، باید حمایت شود. گزینه هایی که سایر کشورها آنها را انتخاب نکرده اند. اروپا که همواره ما را تشویق به ادامه تلاشهایمان می کند باید حتما با ما از نظر مالی و سیاسی ابراز همبستگی کند. حتی اگر این همبستگی تنها از نظر سیاسی صورت گیرد برای ما کافی خواهد بود.»

زندگی نامه: محمد باجی قائد سبسی

  • نخست وزیر تونس از فوریه تا دسامبر سال ۲۰۱۱
  • بنیانگذاری حزب نداء تونس در سال ۲۰۱۲
  • پنجمین رئیس جمهوری تونس از سال ۲۰۱۴
  • محمد باجی قائد سبسی که متولد سال ۱۹۲۶ میلادی است مسن ترین رئیس جمهور یک کشور عربی محسوب می شود. ---

یورونیوز: آقای رئیس جمهور پرسشهای بسیاری در مورد کمک مالی ای وجود دارد که تونس از قطر دریافت می کند. آیا این کمک سیاسی با توقف همکاری دولت ائتلافی با حزب النهضه که مورد حمایت قطر قرار دارد، پایان خواهد یافت؟

محمد باجی قائد سبسی: «اول از همه باید اشاره کنم که کمک مالی قطر یکی از کمکهایی است که ما دریافت می کنیم. در درجه دوم باید بگویم که حمایت قطر چیز جدیدی نیست و ربطی هم به حزب النهضه که در دولت حضور دارد، ندارد. در نتیجه با النهضه یا بدون این حزب حمایت قطر از تونس ادامه خواهد یافت. ما این دسته بندی را قبول نداریم. برداشت های موجود مبنی بر دریافت کمک از قطر به دلیل حضور حزب النهضه را نیز نمی پذیریم.»

یورونیوز: آقای رئیس جمهور! تمام سرمایه گذاری ها در صورت تهدید امنیت از بین خواهد رفت. برای امنیت تونس چه کاری انجام خواهید داد؟

محمد باجی قائد سبسی: «اولا ما با تروریسم مبارزه می کنیم. به امنیت هموطنانمان توجه می کنیم زیرا مبارزه با تروریسم نمادی از امنیت در تونس است. با این حال باید گفت که تونس در خط مقدم مبارزه با تروریسم در منطقه قرار دارد. این مبارزه برای اتحادیه اروپا و همچنین برخی از کشورهای اروپایی مفید است.»

یورونیوز: اما تروریسم از لیبی، کشور همسایه تان هم به کشور شما نفوذ می کند.

محمد باجی قائد سبسی: «در تونس، الجزایر و حتی در مصر تمام تلاش ما این است که لیبی شکوه گذشته خود را بازیابد و از تجزیه خاک لیبی جلوگیری کنیم زیرا چنددستگی منجر به فاجعه بزرگی خواهد شد. اگر کسی فکر تقسیم لیبی را در سر می پروراند، این تفکر آینده ای ندارد.»

یورونیوز: خوب پس شما راه حلی برای مشکل لیبی چه از نظر تاکتیکی و چه از نظر راهبردی پیشنهاد نمی کنید؟

محمد باجی قائد سبسی: «کشورهایی که از نظر جغرافیایی، امنیتی و اقتصادی تماس مستقیمی با لیبی دارند عبارتند از: مصر، الجزایر و تونس. اگر بتوانیم با حضور طرف های خودمان از لیبی با یکدیگر دیدار کنیم می توانیم فرصتی مهم برای بازگشت امور به روال عادی در این کشور پدید بیاوریم.»

یورونیوز: آیا مانعی بر سر اتحاد سه جانبه لیبی، مصر و تونس وجود دارد؟

محمد باجی قائد سبسی: «خیر هیچ چیز مانع چنین اتحادی نمی شود. اتقاقا تونس به چنین اتحادی تمایل دارد.»

یورونیوز: چند جنگجوی تونسی در جبهه گروه داعش به نبرد مشغولند.

محمد باجی قائد سبسی: «درست است.»

یورونیوز: ممکن است آنها به تونس بازگردند، چه راه کارهایی را در این راستا به کار خواهید بست؟

محمد باجی قائد سبسی: «اولا ما نمی توانیم شهروندان تونس را از بازگشت به کشورشان منع کنیم. این مسئله خلاف قانون اساسی است. دوما با توجه به سیاست حفاظتی ما با همه افرادی که به کشور باز می گردند، برخورد خواهد شد. ما اقدامات احتیاطی لازم برای حفظ امنیت هموطنانمان را انجام داده ایم. در نتیجه از بازگشت کسانی که مایلند به کشورشان بازگردند، استقبال می کنیم و با هر کس با توجه به اعمالش رفتار خواهد شد.»

یورونیوز: منظورتان اعمالی است که در هنگام بازگشت به تونس از او سر زده است یا اعمالی که در گذشته مرتکب شده است؟

محمد باجی قائد سبسی: «اعمال افراد پیش از بازگشت به کشور مقدمه ای برای اعمالی هستند که ما باید از آنها پیشگیری کنیم.»

یورونیوز: آقای رئیس جمهور برخی کشورها تلاش می کنند اقداماتی در راستای برقراری روابط دیپلماتیک با سوریه صورت دهند. آیا تونس نیز با توجه به شرایط فعلی در حال انجام اقداماتی مشابه است؟

محمد باجی قائد سبسی: «ما براساس تفاهم مشترک کشورهای عربی عمل می کنیم. تونس اکنون ریاست شورای وزیران کشورهای عربی را برعهده دارد و ما تصمیمی را اتخاذ خواهیم کرد که به تائید اتحادیه عرب برسد.»

یورونیوز: به نظر شما راه حل بحران سوریه چیست؟

محمد باجی قائد سبسی: «راه حل دشوار است. این بحران با دخالت های روسیه، ایالات متحده و کشورهای دیگر ابعادی بین المللی پیدا کرده است. این مسئله باید مد نظر قرار گیرد، مسئله ای که باعث می شود این بحران ارتباطی با تصمیمات کشورهای عربی و حتی سوریه نداشته باشد.»

یورونیوز: آقای رئیس جمهور محمد باجی قائد سبسی! اوج کارنامه سیاسی شما با ریاست جمهوری، ثبات کشورتان و وعده سرمایه گذاری همراه شده است. شما حتی مسئولیت اداره کشور را به جوانان سپردید. از طریق یورونیوز مایلید چه پیامی به جوانان و شهروندان تونس بدهید؟

محمد باجی قائد سبسی: «تخمین می زنیم که تصمیمات اخیر برای جوانگرایی در تیم اداره کننده دولت و همچنین شرکت گسترده زنان در دولت، اقدامات و تصمیماتی هستند که به ما اجازه خواهند داد که خودمان را در قرن بیست و یکم تقویت کنیم و فاصله خودمان را با کشورهای توسعه یافته کاهش دهیم. این تمایل شخصی ما است که مایل به انجام آن در مدت زمان باقی مانده از دوره زمامداری مان هستیم. امیدواریم که دوستانمان در جهان و برادرانمان به ما کمک کنند تا تونس به الگویی برای سایر کشورهای عربی تبدیل شود و بهار عربی که هنوز به سرانجام نرسیده است به سر منزل مقصود برسد. می توانیم بگوییم که بهار عربی در تونس به سرانجام رسیده است. امیدواریم که بهار عربی در تمام کشورهای عربی به تحقق بپیوندد.»

یورونیوز: آقای محمد باجی قائد سبسی، رئیس جمهوری تونس از طرف یورونیوز از شما سپاسگزارم.

محمد باجی قائد سبسی: «خواهش می کنم. از شما متشکرم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشتمین سالگرد انقلاب؛ آیا دموکراسی نوپای تونس در خطر است؟

امروز ۹ ماه مه روز اروپا است؛ بیم‌ها و امیدها در قاره سبز ۴۵ سال پس از بیانیه تاریخی رابرت شومان

اتحادیه اروپا: آمریکا در سال ۲۰۲۴ نیز ساز 'اول آمریکا' را بزند،اروپا بیش از پیش راه خود را خواهد رفت