دیوان عالی کشور حکم اعدام بابک زنجانی را تائید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Jafari
دیوان عالی کشور حکم اعدام بابک زنجانی را تائید کرد

دیوان عالی کشور حکم اعدام بابک زنجانی را تائید کرد. در هفته‌های گذشته و در حالی که شماری از رسانه‌های داخل ایران از لغو حکم اعدام بابک زنجانی در دیوان عالی کشور خبر داده بودند، معاون نظارت و بازرسی دیوان عالی کشور گفته بود پرونده آقای زنجانی هنوز در دیوان عالی کشور است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم غلامرضا انصاری، معاون نظارت و بازرسی دیوان عالی کشور روز شنبه ۱۳ آذر ماه گفت: «حکم پرونده بابک زنجانی در دیوان‌ عالی کشور از سوی قضات این نهاد صادر شده است.»

آقای انصاری گفته است حکم اعدام مهدی شمس و حمید فلاح هروی، دو متهم دیگر این پرونده نقض شده است.


بابک زنجانی که از دی ماه سال ۹۲ تا کنون در زندان بسر می‌برد، در اسفند ماه سال ۱۳۹۴ به اتهام «فساد فی‌الارض» به اعدام محکوم شد. وکیل بابک زنجانی به این رای اعتراض کرده و از خرداد امسال، این پرونده برای رسیدگی به دیوان عالی فرستاده شده است. زنجانی با شکایت وزارت نفت ایران بازداشت شد و به گفته بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران ۲ میلیارد دلار از پول فروش نفت را به خزانه واریز نکرده است.

دیوان عالی کشور، عالی‌ترین مرجع قضایی در ایران است که به منظور «نظارت بر اجرای صحیح قوانین در محاکم و ایجاد وحدت رویه قضایی» تشکیل شده‌ است. پس از صدور حکم اعدام توسط دادگاه، این حکم پیش از اجرا باید به تائید این دیوان برسد.