ادامه اعتراض بومیان آمریکا به احداث خط لوله داکوتا با وجود سرمای شدید

ادامه اعتراض بومیان آمریکا به احداث خط لوله داکوتا با وجود سرمای شدید
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اعتراضات به احداث خط لوله انتقال نفت در داکوتای شمالی در آمریکا، با وجود سرما همچنان ادامه دارد.

آگهی

اعتراضات به احداث خط لوله انتقال نفت در داکوتای شمالی در آمریکا، با وجود سرما همچنان ادامه دارد. فرماندار این ایالت به بهانه سر رسیدن سرما دستور اخراج معترضان، از کمپ نزدیک به محل احداث خط لوله را صادر کرده است. پنج هزار نفر معترض، بدون اهمیت به سرما که تا هفته آینده به ۱۴ درجه زیر صفر خواهد رسید، مصمم به ادامه مبارزه خود هستند.

لورتا ردینگ که از ایالت کالیفرنیا آمده است، می گوید: «کارها سخت تر شده و همه نگران یکدیگرند. ولی کسی نمی خواهد که برود و این بنظر من خیلی زیباست.»

خط لوله داکوتا به طول ۱۸۸۵ کیلومتر قادر خواهد بود تا ۴۷۰ هزار بشکه نفت خام را در روز از داکوتای شمالی به محل اتصال خط لوله در ایلینوی برساند.

ساخت این خط لوله تقریبا به پایان رسیده است. بجز بخش پائینی رودخانه میزوری و نزدیک به سرزمین قبیله سرخپوستان «ایستاده چون صخره».

روزهای پایانی ماه نوامبر، دولت فدرال این ایالت عبور از رودخانه را برای شرکت سازنده تا زمان تجدید نظر در مجوز گروه مهندسین ارتش آمریکا، ممنوع کرد.

شرکت «انتقال انرژی» صاحب اصلی این پروژه اعلام کرده است که این طرح آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند.

کلسی وارن، مدیر عامل شرکت انتقال انرژی می گوید: «ما زیر ساخت ها را می سازیم. همه چیز طبق قانون و همانطوری است که برای ساخت یک خط لوله ایمن باید باشد. ما از همان محل از رودخانه عبور خواهیم کرد.»

ذخیره آب رودخانه میزوری با یک نشت ساده از لوله ها می تواند آلوده شود. برای افراد قبیله ایستاده چون صخره این تنها یک اتفاق نخواهد بود بلکه ذخیره آب آشامیدنی آنها برای همیشه در معرض خطر قرار می گیرد.

وینو کاستو یکی از افراد قبیله سو و سرآشپز کمپ معترضان می گوید: «ما بخاطر آب آشامیدنی خود مبارزه می کنیم تا زنده بمانیم. برای ما مقدس است زیرا سرزمین ماست و ما قبل از آمریکا در این سرزمین بوده ایم و محلی که قرار است خط لوله را قرار دهند، قبرستان های ما قرار دارد. شما نباید از محل دفن اجداد ما عبور کنید.»

سرخپوستان قبیله ایستاده چون صخره به همراه ۲۰۰ قبیله دیگر که از آنها حمایت می کنند، از آوریل گذشته در حال اعتراض به این پروژه هستند. این بزرگترین گردهمایی بومیان آمریکا در قرن اخیر است. آنها این گردهمایی را یک «بیداری معنوی» می خوانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حذف مجسمه کریستف کلمب از پارک لس‌آنجلس به دلیل خشونت وی علیه بومیان آمریکا

اعضای کنگره آمریکا به طور فراجناحی به دنبال واکنش سریع به حملات ایران به اسرائیل هستند

مجلس نمایندگان آمریکا «از نهر تا بحر» را به عنوان شعار «یهودستیزانه» محکوم کرد