افزایش رشد اقتصادی ایتالیا در آستانه برگزاری همه پرسی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
افزایش رشد اقتصادی ایتالیا در آستانه برگزاری همه پرسی

رشد اقتصادی ایتالیا در سه ماهه منتهی به سپتامبر ۰.۳ درصد افزایش یافت که عمده دلیل آن افزایش تقاضاهای داخلی است. بر اساس گزارش موسسه آمار ملی ایتالیا (ISTAT) تولید ناخالص داخلی این کشور نیز طی یکسال اخیر ۱ درصد افزایش یافته است.

این گزارش تنها چند روز قبل از برگزاری همه پرسی در این کشور منتشر می شود. روز یکشنبه شهروندان ایتالیا باید در همه پرسی قانون اساسی شرکت کنند و به اصلاحات مدّ نظر ماتئو رنتزی، نخست وزیر این کشور رای دهند.

نتیجه این همه پرسی می تواند جایگاه سیاسی آقای رنتزی را تحت تاثیر قرار دهد و به همین دلیل از هم اکنون بازارها نگران تاثیر این همه پرسی بر آینده سیاسی و اقتصادی ایتالیا و در پی آن، فعالیتهای اقتصادی در منطقه یورو هستند.

با این وجود، جیوانی اورسینا پژوهشگر دانشگاه لوئیس رم می گوید: «تاثیر این همه پرسی خیلی روشن نیست. نمی توان گفت اگر ایتالیایی ها رای “آری” بدهند به معنی نجات یورو است و اگر رای “نه” بدهند، یورو خواهد مرد. موضوع بسیار پیچیده تر است. اما چیزی که به نظرم من قطعی است، اگر ایتالیایی ها اصلاحاتی را در موضوع بدهی های دولتی این کشور انجام ندهند، مشکلات زیادی در آینده برای یورو بوجود خواهد آمد.»

نتیجه یک تحقیق در زمینه وضعیت سرمایه گذاری ها در ایتالیا که روز سه شنبه منتشر شد می گوید احتمال خروج این کشور از منطقه یورو طی دوازده ماه پیش رو ۱۹.۳ درصد است که بالاترین میزانِ چنین احتمالی از سال ۲۰۱۲ میلادی به اینسو محسوب می شود.