روز جهانی مبارزه علیه ایدز: بسیج جامعه جهانی ادامه دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
روز جهانی مبارزه علیه ایدز: بسیج جامعه جهانی ادامه دارد

از سال ۱۹۹۸ میلادی یکم دسامبر روز جهانی مبارزه علیه بیماری ایدز نام گذاری شده است.

آمارها نشان می دهد بین سالهای ۱۹۸۱ میلادی تا ۲۰۱۶، بیماری ایدز مسئول مرگ ۳۶ میلیون نفر در سراسر دنیا بوده است.

ویروس مختل کننده سیستم ایمنی بدن انسان، اچ آی وی HIV عامل بیماری ایدز است. این ویروس عمدتا از راه خون وارد بدن می شود.

ویروس اچ آی وی می تواند سالها در بدن وجود داشته باشد بدون آنکه فرد متوجه علائم و یا نشانه هایی از وجود این ویروس خطرناک داشته باشد. بدین ترتیب احتمال انتقال ناخواسته اچ آی وی به شخص دیگر بالا می رود. در اروپا از هر ۷ نفر یک نفر از وجود این ویروس در بدن خود اطلاعی ندارد. در مقیاس جهانی نیز آمارهای سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد ۴۰ درصد افراد مبتلا به ویروس اچ آی وی از وجود آن در بدن خود خبر ندارد.

این ویروس به قدری سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند که در نهایت ممکن است شخص بدلیل حتی ابتلا به یک سرماخوردگی در معرض خطر مرگ قرار گیرد. این اختلال شدید در سیستم ایمنی ایدز نام دارد.

در حال حاضر درمان قطعی برای از بین بردن این ویروس وجود ندارد، اما علم پزشکی پیشرفتهای زیادی برای مقابله با ایدز و محدود کردن پیشرفت و گسترش آن کرده است. براساس آمار سازمان بهداشت جهانی بین سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ شناسایی وجود ویروس اچ آی وی در افراد از ۱۲ درصد به ۶۰ درصد رشد داشته است.

بسیج نهادها و انجمنهای بین المللی و سازمانهای غیردولتی برای مبارزه موثرتر علیه ایدز

هدف از نام گذاری یکم دسامبر بعنوان روز جهانی مبارزه علیه ایدز، بسیج مردم و دولتها برای پیشگیری، گسترش تستهای شناسایی و مبارزه موثرتر علیه این بیماری واگیردار است. همچنین نهادهای بین المللی مانند سازمان ملل و آژانس وابسته به آن یعنی سازمان بهداشت جهانی همواره در تلاشند تا مردم و دولتها در این راه تشویق، ترغیب و کمک کنند.

این نهادها از دولتها می خواهند تا امکانات و تسهیلات لازم را بیش از پیش برای ردیابی ویروس و معالجه بیماری ایدز فراهم کنند. با این وجود هنوز میلیونها نفر حامل ویروس اچ آی وی در دنیا از امکانات درمانی محروم هستند. مارگارت چان، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت ضمن تصریح این مطلب از این روند ابراز نگرانی کرده است.

همزمان سازمانهای غیردولتی و انجمنها برای مبارزه علیه بیماری ایدز، مبارزه علیه گسترش ویروس اچ آی وی، تساوی در درمان افراد مبتلا و مقابله با تبعیض علیه این بیماران فعالیت وسیعی دارند.

“سازمان غیردولتی ائتلاف بین المللی علیه ایدز”: http://www.coalitionplus.org/#&panel1-2

همچنین انجمن مبارزه علیه ویروس اچ آی وی و ایدز شهرت زیادی دارد.

ایدز در ایران

بر اساس آمار نهادهای بهداشتی ایران، آمار مبتلایان به ایدز در این کشور بیش از ۳۲ هزار نفر است.

محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفته است: «تا اوایل پاییز امسال در کشور ۳۲ هزار و ۶۷۰ نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده اند و برآورد ما این است که تعداد مبتلایان به ایدز در کشور بین ۷۵ تا ۹۰ هزار نفر در کشور باشند و با سرعت در تلاش هستیم تا گروهی که از بیماری خودشان آگاهی ندارند را شناسایی کنیم و مورد مشاوره و آزمایش قرار دهیم.»

براساس داده های اداره کنترل ایدز و بیماریهای آمیزشی وزارت بهداشت ایران، تزریق مواد مخدر عامل اصلی شیوع ایدز در ایران است. دکتر پروین افسر کازرونی، رییس این نهاد تصریح کرده ۶۸.۲ درصد انتقال ویروس اچ آی وی از طریق اعتیاد تزریقی است. به گفته وی ۱۸.۵ درصد انتقال این ویروس از راه روابط جنسی است و در ۱.۵ درصد موارد این ویروس از طریق مادر به فرزند انتقال داده می شود.

با این حال، سهم روابط جنسی «پرخطر» در انتقال ایدز در ایران در سال های گذشته به شدت افزایش پیدا کرده است؛ به گفته خانم کازرونی در موارد جدید ابتلا در یک سال گذشته، ۴۱ درصد از طریق روابط جنسی، ۳۹ درصد از طریق اعتیاد تزریقی، و بالای سه درصد از ابتلا به این بیماری از مادر به فرزند بوده است.

اخیرا مسئولان در ایران برای گسترش اطلاع رسانی، پیشگیری و تست اقداماتی را به مرحله اجرا درآورده اند. استقرار «اتوبوس ایدز» از آذرماه امسال در شرق، غرب و مرکز تهران از جمله این اقدامات است. هدف از استقرار این اتوبوسها انجام تست و ارائه خدمات مشاوره ای است.

ایدز در افغانستان

بر اساس آمارهای رسمی حدود دو هزار نفر در افغانستان به بیماری ایدز مبتلا هستند. با این حال نهادهای جهانی شمار ناقلان ویروس اچ آی وی را بیش از ۵ هزار نفر تخمین می زنند. استفاده از سرنگ های آلوده عامل اصلی انتقال ویروس این بیماری در افغانستان است.