واکنش سپاه به انتقاد آمریکا از رفتار «تحریک‌آمیز» ناوهای ایرانی در خلیج فارس

واکنش سپاه به انتقاد آمریکا از رفتار «تحریک‌آمیز» ناوهای ایرانی در خلیج فارس
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک مقام ارشد نظامی ایران در واکنش به انتقاد آمریکا از رفتار غیرحرفه‌ای ناوهای ایرانی در تنگه هرمز، حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس را مشکل اصلی این منطقه استراتژیک جهان خواند.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۸ آذر/۲۸ نوامبر به نقل از دو مقام‌ نظامی آمریکایی گزارش داده بود که یک قایق متعلق به سپاه پاسداران در تنگه هرمز، مسلسل خود را به سوی یک هلی‌کوپتر آمریکایی نشانه رفته است. این نظامیان – که نامشان فاش نشده- این رفتار قایق‌های ایرانی را «غیرحرفه‌ای و غیرایمن» توصیف کرده اند.

بنا بر این گزارش، هلیکوپتر آمریکایی در فاصله ۸۰۰ متری دو قایق سپاه و بر فراز آب‌های بین‌المللی در حال پرواز بوده که یکی از دو قایق سلاح خود را به طرف آن نشانه گرفت.

یک روز پس از انتشار این خبر و در واکنش به آن، «یک مقام آگاه در نیروی دریایی سپاه» به خبرگزاری تسنیم گفت: «اینکه هر از چند گاه برخی مقامات آمریکایی ادعاهای این‌چنین مطرح می‌کنند، نشان می‌دهد آنها ورای حرکت‌های تبلیغاتی در پی اهداف خاصی هستند، لذا به آنها تأکید می‌کنیم جوسازی ممنوع؛ مشکل شما هستید.» این مقام سپاه همچنین با اشاره به عبور شمار بالای شناورهای بین‌المللی از تنگه هرمز گفته است: «شناورهای کشورهای دیگر با رعایت قوانین و مقررات بین‌المللی شبانه‌روز بدون هیچگونه مشکل در حال تردد از منطقه می‌باشند و این تنها آمریکایی‌ها هستند که در پی ایجاد سرو صدا بوده و می‌خواهند با دلایل غیرواقعی مسأله سازی کنند.»

Iranian vessel made 'unsafe' action against U.S. helicopter: officials https://t.co/Y5dACiFweF

— Reuters Iran (@ReutersIran) November 28, 2016

در ماه‌های گذشته، نیروهای دریایی ایالات متحده مستقر در خلیج فارس بارها قایق‌های نظامی سپاه پاسداران را به ارتکاب رفتار تحریک‌آمیز در قبال کشتی‌های آمریکایی متهم کرده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده آمریکا در جریان کارزار انتخاباتی خود گفته بود در صورت به قدرت رسیدن، «قایق‌های کوچک ایرانی» که به دور «شناورهای زیبای آمریکایی» می‌چرخند، هدف قرار خواهند گرفت. هیلاری کلینتون، رقیب دموکرات آقای ترامپ در پاسخ به این سخنان گفته بود: «او می‌گوید که اگر نفرات نظامی یک کشور دیگر برای نظامیان ما مزاحمت ایجاد کنند، نه اینکه به سوی آنها تیراندازی کرده باشند، بلکه فقط به خاطر مزاحمت، آنها را در همان داخل آب منفجر می‌کند. به همین سادگی هم او باعث شروع جنگ می‌شود.»

نیروهای دریایی ایالات متحده آمریکا از زمان جنگ ایران و عراق و برای «تامین امنیت نفت‌کش‌ها» در آب‌های خلیج فارس حضور دارند. این حضور نظامی پس از اشغال کویت از سوی عراق در سال ۱۹۹۰ تقویت شده و تاکنون ادامه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا روحانی از حمله به عین‌الاسد بی‌خبر بود؟ پاسخ کیهان: محرمانه بود، فقط ۱۰ نفر خبر داشتند

واشنگتن‌پست: ایران با دو هدف متفاوت خواستار خویشتنداری گروه‌های مسلح در عراق و لبنان شده است

واکنش وزارت امور خارجه ایران به سفر بازیگر آمریکایی فیلم‌های پورن؛ ویتنی رایت چگونه به تهران رسید؟