گنبد محافظ چرنوبیل، جشن پیروزی یک طرح عظیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گنبد محافظ چرنوبیل، جشن پیروزی یک طرح عظیم

سی سال پس از فاجعه هسته ای چرنوبیل، کار انتقال گنبد محافظ راکتور منفجر شده به پایان رسید و سازندگان و دست اندرکاران پروژه تاریخی ایمن سازی چرنوبیل، روز سه شنبه طی مراسمی موفقیت خود را جشن گرفتند.

پترو پوروشنکو، رییس جمهوری اوکراین که در این مراسم حضور داشت این پیروزی را تبریک گفت و افزود: «امروز سازندگان گنبد محافظ، ایمنی محل را برای صد سال تضمین می کنند. بسیاری از مردم شک داشتند و به این کار باور نداشتند. ولی تبریک می گویم، این کار را انجام دادیم.»

هانس بلیکس، سرپرست عملیات حفاظتی و بازرس تسلیحاتی سابق سازمان ملل نیز گفت: «سی سال پس از سانحه، هزینه های مادی و معنوی آن هنوز وجود دارد، ولی روند ترمیم پیش رفته است دو نیمه گنبد بزرگ بهم وصل شدند و طاق حفاظتی بزرگی ساخته شده به محل راکتور تاریخی کشانده شد، مثل زخمی که آن را بپوشانیم. این زخم هسته ای، زخم همه ما بود.»

ساخت گنبد محافظ راکتور شماره چهار چرنوبیل چالش برانگیزترین پروژه مهندسی جهان شناخته شده که شرکتهای ساختمانی فرانسوی وینچی (Vinci ) و بوییگ ( Bouygues) پیمانکاران آن بودند. چهل کشور و نهاد بین المللی در این طرح شرکت داشتند.

برای اجتناب از خطر آلودگی، گنبد محافظ در دو نیمه با فاصله از راکتور ساخته شد. این دوقطعه مجزا طی عملیاتی حساس بالای راکتور شماره چهار به هم وصل شدند و کاملاً آن را پوشاندند.