هشدار دانشمندان نسبت به تبعات تغییرات آب و هوایی

هشدار دانشمندان نسبت به تبعات تغییرات آب و هوایی
نگارش از Euronews

گزارش های اخیر دانشمندان از تغییرات جدی آب و هوا در کره زمین خبر می دهد.

گزارش های اخیر دانشمندان از تغییرات جدی آب و هوا در کره زمین خبر می دهد.

موسسه مطالعات محیط زیست استکهلم اخیرا گزارشی منتشر کرده که در آن به بررسی تغییرات اقلیمی در اکوسیستم قطب شمال پرداخته است. این گزارش با مطالعه بخش های زیادی از قطب شمال نشانه هایی از تبعات فعالیت های انسانی بر تغییرات آب و هوایی این منطقه ارايه می دهد.

مارکوس کارسون، پژوهشگر ارشد موسسه مطالعات محیط زیست استکهلم در این باره گفت: «قطب شمال بیشتر از سایر نقاط تحت تاثیر فعالیت های انسانی بوده است. تبعات حاصل از گرم شدن کره زمین و انتشار گازهای گلخانه ای به شدت اکوسیستم قطب شمال را تحت تاثیر قرار داده است.»

اما قطب جنوب هم در سال ۲۰۱۵ شاهد شکسته و شناور شدم یک کوه یخ عظیم بود؛ پدیده ای که در این منطقه بی سابقه گزارش شده است. پیش از این اتفاق مشابهی در کوه یخی گرینلد روی داده بود. نتایج این مطالعات در نشریه مطالعات جئوفیزیک منتشر شده است.

پژوهش دیگری هم از گرمتر شدن دمای آب در صخره بزرگ مرجانی استرالیا طی سال ۲۰۱۶ حکایت دارد که موجب مرگ نزدیک به دو سوم مرجان های بخش شمالی این صخره شده است. وضعیت مرجان های بخش جنوبی بهتر گزارش شده است. با این همه دانشمندان نسبت به سرنوشت آنها در صورت ادامه تغییرات آب و هوایی هشدار داده اند.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

گرمایش و تغییرات آب و هوایی