کره جنوبی؛ مطالبه استعفای رئیس جمهوری در راهپیمایی میلیونی سئول

کره جنوبی؛ مطالبه استعفای رئیس جمهوری در راهپیمایی میلیونی سئول
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بیش از یک میلیون نفر شنبه شب و در پنجمین هفته، در سئول پایتخت کره جنوبی در اعتراض به فساد دوستان و نزدیکان پارک گون هه، رئیس جمهوری این کشور دست به اعتراض زدند و خواستار استعفای وی…

آگهی

بیش از یک میلیون نفر شنبه شب و در پنجمین هفته، در سئول پایتخت کره جنوبی در اعتراض به فساد دوستان و نزدیکان پارک گون هه، رئیس جمهوری این کشور دست به اعتراض زدند و خواستار استعفای وی شدند. بزرگترین راهپیمایی در کره جنوبی از سال ۱۹۸۷ دوران جنبش دموکراتیزه کردن این کشور.

قانونگذاران کره قرار است اوائل هفته آینده استیضاح رئیس جمهوری را در پارلمان به بحث بگذارند.

هان سان بوم، ساکن سئول که در این راهپیمایی شرکت کرده است می گوید: «معلوم شده که پارک گون هه، یک مجرم است و دیگر واجد شرایط رئیس جمهور بودن نیست. او باید فورا کناره گیری کند.»

مقامات قضایی کره جنوبی خانم پارک را به همدستی در سوء استفاده و اخاذی دوستانش از قدرت برای کسب ثروت غیر قانونی متهم کرده اند، با این حال مانع قانونی، مصونیت سیاسی رئیس جمهوری است.

این رسوایی حول محور سوء استفاده مالی و سیاسی «چوی سون سیل»، از دوستان نزدیک خانم پارک رخ داده که از نفوذ خود بر رئیس جمهوری برای گرفتن پول از شرکت های کره ای و سوء استفاده از امکانات دولتی متهم است.

رئیس جمهوری کره جنوبی تاکنون چند بار از مردم عذرخواهی کرده اما این امر مانع گسترش راهپیمایی استعفای او نشده است. محبوبیت خانم پارک، که در سه هفته گذشته به حدود ۵ درصد تنزل یافته بود بر اساس نظرسنجی روز جمعه گذشته به یک درصد رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«طلایی»؛ اولین آلبوم استودیویی جون کوک، خواننده بی تی اس منتشر شد

آمریکا، ژاپن و کره جنوبی نخستین رزمایش هوایی سه جانبه خود را برگزار کردند

«گلکسی زد فولد ۵»؛ از گوشی تاشو و جدید سامسونگ چه می‌دانیم؟