Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دادستان تهران: موج‌های شبکه‌های مجازی ده‌ها برابر رسانه‌های مکتوب است

دادستان تهران: موج‌های شبکه‌های مجازی ده‌ها برابر رسانه‌های مکتوب است
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سه مقام ارشد ایران روز شنبه به انتقاد از اینترنت پرداختند. دادستان تهران با انتقاد از عدم توجه به سامان‌دهی فضای مجازی گفت ویژگی شر فضای مجازی در جهان سوم غالب شده است. پلس فتا نیز اعلام کرده است که یوتیوب ایران‌ستیز است. وزیر کشور ایران هم خواستار برخورد قوه قضاییه با ولنگاری مجازی شده است.

به گزارش وب‌سایت انتخاب سردار کمال هادیانفر، رئیس پلیس فتای ایران روز شنبه ششم آذر ماه با انتقاد از شبکه «یوتیوب» گفت: «[در شبکه یوتیوب] هر چیزی که به زیان ایران باشد به راحتی در دسترس قرار می‌گیرد، ولی هر آنچه علیه اسرائیل باشد در کسری از ثانیه حذف می‌شود و این شبکه برای رژیم صهیونیستی چهره‌سازی می‌کند.»

رئیس پلیس فتا در ادامه با اعلام دسترسی ۸۵ درصد مردم ایران به اینترنت موبایل گفت: «حمایت از نافرمانی مدنی از طریق عدم پرداخت هزینه‌های آب و برق یا جریمه‌های رانندگی، از اهدافی است که در فضای مجازی دنبال می‌شود.» وی عمده تهدیدات فضای مجازی را «فعالیت سازمان‌یافته ضد دین، مقدسات و اخلاق» دانست و گفت: «[هدف شبکه‌های مجازی]، ایجاد بحران و نارضایتی در مردم با هدف کاهش و حذف اعتماد عموم به مسئولان است که در فضای مجازی دنبال می‌شود.»


کمال هادیانفر، رئیس پلیس فتای ایران

در همین راستا عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران نیز روز شنبه ششم آذر ماه گفت که «ولنگاری» در فضای مجازی زیاد شده و قوه قضائیه و دادستانی باید به عنوان مدعی‌العموم با این ولنگاریها برخورد کنند. به گزارش ایرنا وزیر کشور اعلام کرد که به عنوان رئیس شورای امنیت ایران از برخورد مدعی‌العموم با این «ولنگاری مجازی» حمایت می‌کند.

آقای رحمانی فضلی گفت: «در فضای مجازی همه آبرویشان را برداشته و به خیابان برده‌اند و این کار خیلی بدی است… حتما باید برخورد جدی شود، عفت عمومی، احترام، آبرو و سوابق و همه چیز را به مسخره گرفته‌اند.»

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران نیز روز شنبه در همین رابطه گفت: «بعد از این که استفاده از اینترنت رایج شد، تحولات چشمگیری در حوزه فضای مجازی رخ داد و بر همین مبنا موج‌هایی که فضای سایبر ایجاد می‌کند ده‌ها برابر رسانه‌های مکتوب است.»

به گزارش خبرگزاری میزان آقای دولت آبادی افزود: «امروزه می‌توان گفت فضای مجازی خیر و شر را با هم دارد اگر چه که در جهان سوم ویژگی شر آن غالب شده و تهدیدات مرتبط با آن افزایش یافته است… سرعت انتشار مطالب و ارتباط‌گیری افراد در این فضا موجب شده است که اقدامات مجرمانه با سرعت بیشتری رخ دهد و میزان آثار تخریبی آن افزایش یابد.» دادستان تهران با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۳۰ دستگاه در زمینه‌ی فضای مجازی فعالیت دارند گفت: «عملکرد این نهادها رضایت بخش نیست.»

دادستان تهران: عملکرد دستگاه‌ها در حوزه فضای مجازی رضایت‌بخش نیستhttps://t.co/peBjiCivvb

— خبرگزاری ایسنا (@isna_farsi) November 26, 2016

سال‌ها است که اینترنت و فضای مجازی به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های مقامات ایران تبدیل شده است. در همین رابطه علی خامنه‌ای، رهبر ایران سال‌ها قبل دستور تشکیل شورای عالی مجازی را با حضور عالی‌رتبه‌ترین مقامات جمهوری اسلامی داد. با این حال این شورا نتوانسته است خواسته‌ای رهبران مذهبی کشور را برآورده کند. چندی قبل محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور در مورد فضای مجازی خواستار تشکیل ستاد بحران شده بود. آیت‌الله مکارم شیرازی، از مراجع تقلید نیز فضای مجازی را به «لجن‌زار» تشبیه کرده و خواستار برنامه‌ریزی در مورد آن شده بود.

خانه آزادی (فریدام هاوس) که مقر آن در آمریکاست، ایران را یکی از دشمنان اینترنت معرفی کرده است. گزارش سال ۲۰۱۶ این نهاد غیردولتی نشان می‌دهد که بیشترین محدودسازی اینترنت در جهان از سوی چین انجام می‌شود و پس از آن، ایران و سوریه به طور مشترک در جایگاه دوم قرار دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام

رویترز با استناد به تصاویر ماهواره‌ای: ایران در حال توسعه تولیدات موشکی است