Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

روحانی: کاسترو تا آخرین روزهای حیات دست از مبارزه برنداشت

روحانی: کاسترو تا آخرین روزهای حیات دست از مبارزه برنداشت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دهها نفر از هواداران فیدل کاسترو روز شنبه در مقابل سفارت کوبا در مادرید، پایتخت اسپانیا حاضر شده و به وی ادای احترام کردند.

آگهی

دهها نفر از هواداران فیدل کاسترو روز شنبه در مقابل سفارت کوبا در مادرید، پایتخت اسپانیا حاضر شده و به وی ادای احترام کردند.

همزمان، تعدادی از مخالفان رهبر انقلاب کوبا در همین محل حضور یافتند و علیه وی شعار دادند.

با اینکه دو طرف با هم درگیری لفظی پیدا کردند اما پلیس از برخورد فیزیکی آنها جلوگیری کرد.

یک کوبایی مقیم مادرید می گوید: «لعنت به فیدل کاسترو، زنده باد کوبای آزاد، زنده باد آزادی کسانی که به صرف گفتن حقیقت در زندان های کوبا در بندند، اکنون زمان دموکراسی برای کوباست.»

یک اسپانیایی در مقابل می گوید: «من از مرگ فرمانده ناراحتم. می دانستیم که بالاخره روزی این اتفاق می افتد، اما او در تاریخ زنده خواهد ماند.»

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا روز شنبه با ارسال پیامی از فیدل کاسترو به عنوان فردی تاثیرگذار در سیاست جهانی یاد کرد و مرگ او را به مردم کوبا تسلیت گفت.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران نیز مرگ رهبر انقلاب کوبا را به رییس جمهور و مردم این کشور تسلیت گفت و او را فردی مبارز و آزادی خواه خواند که تا آخرین روزهای حیات دست از مبارزه برنداشت.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا نیز گفت: «آموزش و خدمات بهداشتی در کوبا چشمگیر است. من فکر می کنم میراث کاسترو همین باشد. او همچنین یک نماد بارز جهانی است. کسی که علیه آپارتاید به پا خاست، کسی که ادبیات و ارزشهای متفاوتی با خود آورد.»

فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه نیز از فیدل کاسترو به عنوان «نماد بزرگ قرن بیستم» یاد کرد و گفت: «او همیشه می خواست با افتخار از کوبا در برابر فشارهای خارجی و به ویژه تحریم هایی که کشورش را هدف قرار داده بود دفاع کند. با اینکه من بارها کاستی های حقوق بشری در کوبا را محکوم کردم اما همیشه بر این باور بوده ام که تحریم یک تصمیم یک جانبه و غیر قابل قبول بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟

وتوی لحظه آخری آلمان مانع تصویب نخستین تحریم‌های گازی اتحادیه اروپا علیه روسیه شد

ناوگان جنگی روسیه در هاوانا؛ زیردریایی و کشتی آمریکا و کانادا هم وارد آب‌های کوبا شدند