فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا درگذشت؛ ۹ روز سوگواری عمومی در کشور

فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا درگذشت؛ ۹ روز سوگواری عمومی در کشور
نگارش از Euronews

فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا و یکی از شاخص ترین چهرهای سیاسی جهان جمعه شب به وقت هاوانا و در۹۰ سالگی در گذشت.

فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا و یکی از شاخص ترین چهرهای سیاسی جهان جمعه شب به وقت هاوانا و در۹۰ سالگی در گذشت. دولت کوبا ۹ روز سوگواری عمومی در کشور اعلام کرده است و قرار است روز یک شنبه ۱۴ آذرماه (۴ دسامبر) خاکستر او به گورستان شهر سانتیاگو در شرق کوبا منتقل شود، شهری که یادآور دوران جوانی و همچین خیزش انقلابی اوست.

رائول کاسترو رئیس جمهوری کوبا در پیامی تلویزیونی اعلام کرد: «مردم عزیز کوبا، با غم و اندوهی عمیق در برابر شما حاضر شده ام برای اینکه به ملتمان، دوستانمان در قاره آمریکا و مردم جهان اعلام کنم که امروز ۲۵ نوامبر ۲۰۱۶ ساعت ۲۲:۲۹ دقیقه ( به وقت محلی) فیدل کاسترو فرمانده کل قوای انقلاب کوبا، درگذشت.»

نخستین مراسم بزرگداشت فیدل کاسترو روز دوشنبه در میدان انقلاب هاوانا برگزار می شود، میدانی که اغلب شاهد سخنرانی های کاسترو خطاب به مردم بود.

همچنین قرار است خاکستر جسد کاسترو در توری کشوری که از روز چهارشنبه ۳۰ نوامبر آغاز می شود از هاوانا به سانتیاگو برده شود. مسیری ۹۰۰ کیلومتری بهمراه ادای احترام مردم در مسیر این سفر، تا خاکستر کاسترو در نهایت در شهری که انقلاب کوبا در سال ۱۹۵۹ به پیروزی رسید، آرام بگیرد.

مطالب مرتبط