Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

عملیات آزادسازی شهر موصل و فرار ساکنان مناطق غربی شهر

عملیات آزادسازی شهر موصل و فرار ساکنان مناطق غربی شهر
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حملات ارتش عراق و شبه نظامیان شیعه و حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا در شرق و غرب موصل، مرکز استان نینوا در چارچوب عملیات آزادسازی شهر از دست گروه داعش ادامه…

آگهی

حملات ارتش عراق و شبه نظامیان شیعه و حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا در شرق و غرب موصل، مرکز استان نینوا در چارچوب عملیات آزادسازی شهر از دست گروه داعش ادامه دارد. در جریان درگیریها برای باز پس گیری این شهر تعداد زیادی از ساکنان موصل محل زندگی خود را ترک می کنند.

شبه نظامیان شیعه بسیج مردمی عراق در مرحله چهارم عملیاتی در غرب موصل، شهرستان تلعفر را در محاصره کامل قرار دادند. فرار دسته جمعی غیر نظامیان از این شهرستان موجبات نگرانی سازمان های حقوق بشر را فراهم آورده است. بیم آن می رود که آنها وارد بخش های تحت کنترل داعش و مناطقی شوند که ارسال کمک به آنها غیر ممکن است.

از سوی دیگر هواپیماهای ائتلاف به رهبری آمریکا، پل های ارتباطی شهر ها را هدف قرار داده اند و بسیاری از ساکنان قادر به خروج از محل های درگیر نخواهند بود بنابراین ممکن است که گروه داعش از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کند. نگرانی های دیگری نیز در مورد امکان به وجود آمدن اختلاف میان گروه های شیعه و سنی در این مناطق وجود دارد. به گفته یکی از نمایندگان تلعفر، حدود سه هزار خانواده ساکن شهر که بیشتر آنها ترکمن و سنی هستند از مناطق درگیر گریخته اند. نیمی از آنها به سمت مرزهای سوریه و نیمی دیگر به سمت مناطق تحت کنترل اقلیم کردستان راهی شدند.

از سوی دیگر ترکیه از افزایش قدرت ایران از طریق پیشروی نیروهای شیعه وابسته به این کشور در مرزهای ترکیه و سوریه اظهار نگرانی کرده است.

طبق برآورد ارتش عراق، ۱۰۰ هزار نیروی ارتش، پیشمرگه و شبه نظامی شیعه در نبرد موصل، مرکز استان نینوا، در مقابل حدود ۶ هزار نیروی داعشی در حال مبارزه هستند.

به گزارش سازمان ملل متحد، از زمان آغاز نبرد باز پس گیری موصل تاکنون ۶۸ هزار نفر از ساکنان روستاها و مناطق مختلف این شهر و شهرستانهای اطراف آن از خانه و شهر خود آواره شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از سرگیری حملات شبه‌نظامیان عراق به نیروهای ائتلاف آمریکایی؛ پنج راکت به سوریه شلیک شد

نخست وزیر عراق: بغداد به دنبال خروج سریع نیروهای آمریکایی است

طوفان شن موصل عراق را در بر گرفت