آیت‌الله موسوی اردبیلی درگذشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آیت‌الله موسوی اردبیلی درگذشت

آیت‌الله عبدالکریم موسوی اردبیلی، از مراجع تقلید شیعه و نخستین دادستان ایران پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، در ۹۱ سالگی در تهران درگذشت.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله موسوی اردبیلی که از روز دوشنبه اول آذرماه به علت مشکل قلبی و ریوی در بیمارستانی در تهران بستری شده بود، روز سه‌شنبه به حالت اغما رفت. شخصیت‌های مختلف سیاسی و مذهبی، از جمله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در بیمارستان به دیدار وی رفته بودند.

موسوی اردبیلی، از فقهای به شدت مورد اعتماد آیت‌الله خمینی بود؛ در سال ۱۳۵۷ و با دستور «رهبر انقلاب» به عضویت شورای انقلاب در آمد. پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی، وی با حکم آقای خمینی به عنوان نخستین دادستان کل کشور و پس از انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی و کشته شدن آیت‌الله بهشتی، به ریاست دیوان عالی کشور منصوب شد. وی در سال‌های دهه ۶۰، رئیس شورای عالی قضایی هم بود؛ نهادی که پس از اعمال اصلاحات مورد نظر بنیانگذار جمهوری اسلامی و با نظر وی مبنی بر «تمرکز بیشتر» در مدیریت قوای سه‌گانه به «ریاست قوه قضائیه» تغییر نام داد.


موسوی اردبیلی علاوه بر ایفای نقش سیاسی و حقوقی در نهادهای بنیادی جمهوری اسلامی همچون مجلس خبرگان قانون اساسی، شورای بازنگری قانون اساسی، مجلس خبرگان رهبری و شورای عالی انقلاب فرهنگی، از موسسان مدارس مفید در تهران و دانشگاه مفید قم و عضو هیات امنای فرهنگستان علوم هم بود. آقای موسوی اردبیلی، که از بنیانگذاران جامعه روحانیت مبارز و حزب جمهوری اسلامی بود، در دوران رهبری علی خامنه‌ای به تدریج از سیاست کناره گرفت و آخرین سال‌های زندگی خود را در قم گذراند.