مجلس ایران یک فوریت طرح جایگزینی مجازات اعدام برای مجرمان مواد مخدر را تصویب کرد

مجلس ایران یک فوریت طرح جایگزینی مجازات اعدام برای مجرمان مواد مخدر را تصویب کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مجلس ایران چهارشنبه سوم آذر/ ۲۳ نوامبر با یک فوریت طرحی موافقت کرد که در صورت تصویب، حبس‌های طولانی جایگزین مجازات اعدام برای مرتکبان جرائم مرتبط با مواد مخدر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، یک فوریت طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر (مصوب ۱۳۶۷) با ۱۴۷ رای موافق، ۲۱ رای مخالف و ۴ رای ممتنع تصویب شد.

طرح مجلس عبارت از الحاق ماده‌ای به عنوان ماده ۴۶ به قانون مبارزه با مواد مخدر است که براساس آن مرتکبان جرائم مرتبط با مواد مخدر، اگر مفسد فی‌الارض شناخته نشوند، به جای اعدام و حبس ابد به بیش از ۲۵ تا ۳۰ سال حبس درجه یک محکوم می‌شوند.

این طرح که در کمیسیون حقوقی مجلس تدوین شده است، همراه داشتن یا استفاده از سلاح گرم، رهبری گروه تبهکار، سوءسابقه با محکومیت به اعدام یا حداقل ۱۰ سال حبس (به شرط گذراندن ۵ سال از دوره زندان) در جرایم مواد مخدر و افرادی که به تجارت یا تولید مواد روانگردان متهم هستند را از دایره شمول تبدیل مجازات‌ها خارج کرده است.

طرح جایگزینی مجازات اعدام در جرایم مرتبط با مواد مخدر، در آخرین ماه‌های فعالیت مجلس نهم از سوی شماری از نمایندگان مطرح شده بود. شمار بالای مجازات اعدام در ایران از سوی نهادهای حقوق بشری و دولت‌های غربی همواره مورد انتقاد بوده است.

مجلس ایران با یک فوریت طرحی موافقت کرد که درصورت تصمیم نهایی مجازات جایگزین اعدام برای مجرمان مواد مخدر اعلام می‌شودhttps://t.co/spC9hJvpH8pic.twitter.com/E365lleDQp

— ديده بان حقوق بشر (@hrw_fa) November 23, 2016

محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران در جریان سفر ماه گذشته خود به برزیل و در گفتگو با روزنامه «اواستادو» گفته بود: «حکم اعدام باید به سر دسته قاچاقچیان بزرگ و مهم محدود شود. ۹۳ درصد از اعدام‌ها در ایران مربوط به مواد مخدر است… تعداد اعدام‌ها زیاد است و همه آنها هم طبق قانون انجام می شود ولی اعدام چیز خوبی نیست.»

صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران هم درباره احتمال تبدیل مجازات اعدام گفته بود: «قوانین مربوط به قاچاق مواد مخدر وحی منزل نیست [و] ما اعدام‌ها را فی حد ذاته مطلوب نمی دانیم؛ منتهی بحث در این است که وقتی در کنار این موضوع ضرر عظیمی که اینها به جامعه وارد می کنند و خانواده‌هایی که متلاشی می‌شوند را مورد توجه قرار می‌دهیم، ناچار هستیم برخورد قاطع و سریع و آشکار با مواد مخدر داشته باشیم و از دادستان‌ها می‌خواهم در اجرای احکام تعلل نکنند.»

در صورت تصویب این طرح در مجلس، اگر شورای نگهبان با آن مخالفتی نکند، شمار مجازات اعدام در ایران به شدت کاهش خواهد یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از «علت و ملت» و «کمربند شیعی» تا «امپراتوری باستان»؛ استعاره‌های ماندگار کیسینجر از ایران

آیا ایران می‌تواند با ترکیه بر سر مواضع مشترک علیه اسرائیل به توافق برسد؟

سفر رئیس جمهوری ایران به ترکیه در آخرین لحظات لغو شد