دونالد ترامپ: در اولین روز کاری دستور خروج از تی پی پی را صادر می کنم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دونالد ترامپ: در اولین روز کاری دستور خروج از تی پی پی را صادر می کنم

دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا روز دوشنبه و در یک پیام ویدئویی، اولویت های دولت خود را در اولین صد روز کاری اعلام کرد.

وی در این پیام ویدئویی، بار دیگر با تکرار اینکه قصد دارد آمریکا را به یک کشور بزرگ تبدیل کند، تغییر قانون برای صدور ویزا، اخراج مهاجران غیرقانونی و خروج از پیمان تجارت TPP را جزو برنامه های نخستین روزهای کاری خود اعلام کرد.

رئیس جمهور منتخب آمریکا خطاب به مردم این کشور گفت: «این پیمان یک فاجعۀ بالقوه برای کشور ماست و من دستور خروج از پیمان تجارت آزاد فراسوی اقیانوس آرام ( ترانس پاسیفیک) را خواهم داد. در عوض، ما مذاکرات برای معاملات تجاری دو جانبه را آغاز خواهیم کرد که اشتغال ایجاد خواهد کرد و [رشد] صنعت به روی خاک آمریکا را به همراه خواهد داشت.»

پیمان ترانس پاسیفیک در سال ۲۰۱۵ میان ۱۲ کشور صنعتی جهان به امضا رسیده که تقریبا ۴۰ درصد از اقتصاد جهان را در اختیار دارند. علاوه بر آمریکا، کشورهایی مانند نیوزیلند، کانادا، استرالیا، ژاپن، چین و مالزی نیز عضو این پیمان هستند.

وی در مورد انرژی گفت: «در مورد انرژی من تمام ممنوعیت های کشنده را در رابطه با استخراج گاز شیل (ذخایر نامتعارف گازی) و ذغال سنگ برخواهم داشت که موجب ایجاد میلیون ها شغل در کشور خواهد شد.»

دونالد ترامپ در مورد قوانین مهاجرت به آمریکا نیز در این پیام ویدئویی گفت : «به وزارت کار دستور خواهم داد تحقیقات در مورد سوءاستفاده از ویزای سفر به آمریکا را که موجب تضعیف بازار کار برای آمریکایی ها می شود، هرچه سریعتر آغاز کند.»

رئیس جمهوری آمریکا که تاکنون چند نفر را به سمت های مختلف در دولت خود منصوب کرده، همزمان با انتشار این پیام ویدئویی با تعدادی از جمهوریخواهان برای مشارکت در دولت آیندۀ این کشور در برج خود در نیویورک دیدار کرد.

به گفتۀ تیم دونالد ترامپ، وی وزارت امور سربازان قدیمی را به اسکات برواو، فرماندار ماساچوست پیشنهاد کرده و با مری فالین، فرماندار اوکلاهوما نیز برای وزرات کشور گفت و گو کرده است.