زلزله در شرق ژاپن؛ سونامی فوکوشیما را تهدید می کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
زلزله در شرق ژاپن؛ سونامی فوکوشیما را تهدید می کند

زلزله ای به قدرت ۷.۴ دهم ریشتر ژاپن را لرزاند. این زلزله ساعت ۵:۵۹ دقیقۀ صبح سه شنبه به وقت محلی و در شرق و شمال شرقی این کشور در توهوکو بوقوع پیوسته است.

این زلزله که عمق آن ۱۰ کیلومتر عنوان شده، به حدی قوی بوده که در بخش هایی وسیعی از جزیرۀ هونشو بویژه در توکیو نیز احساس شده است.

بلافاصله پس از این زلزله، نیروی دریایی ژاپن از ثبت امواجی به ارتفاع یک متر در نزدیکی فوکوشیما خبر داده و شبکه های رادیو و تلویزیونی این کشور نیز به نقل از مرکز زلزله شناسی این کشور از احتمال قوی بروز یک سونامی در فوکوشیما با امواجی بلندتر از سه متر خبر می دهند.

مسئولان سازمان نظارت بر فعالیت اتمی ژاپن می گویند یکساعت پس از این زلزله، خنک کنندۀ سومین راکتور نیروگاه اتمی فوکوشیما به دلایل نامعلومی متوقف شده اما پس از دقایقی دوباره کار خود را از سر گرفته است.

شرق ژاپن در مارس سال ۲۰۱۱ صحنۀ یک سونامی و زلزله بود که تخریب نیروگاه اتمی فوکوشیما را در پی داشت که موجب مرگ ۱۸۰۰۰ نفر شد. فاجعۀ فوکوشیما همچنین موجب کوچ هزاران نفر از ساکنان این منطقه شد و هنوز بعد از پنج سال و نیم بدلیل دامنۀ انتشار رادیو اکتیو اجازۀ بازگشت به محل زندگی سابق خود نیافته اند.