Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

چگونگی لغو سخنرانی های مطهری و زیباکلام از زبان وزیر کشور

چگونگی لغو سخنرانی های مطهری و زیباکلام از زبان وزیر کشور
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، بامداد سه‌شنبه ۲ آذرماه در نشست خبری خود به تشریح چگونگی لغو سخنرانی های علی مطهری در مشهد و صادق زیباکلام در قزوین پرداخت و اضافه کرد: «تند کردن فضا مناسب نیست، همه باید بنشینند و چاره‌ای بیاندیشند.»

وزیر کشور در توضیح جزئیات مربوط به لغو سخنرانی آقای مطهری گفت: «در مشهد مجوز گرفته شده بود. از نظر من به عنوان وزیر کشور این سخنرانی انجام می‌شد هیچ اتفاقی رخ نمی‌داد، مردم ما فهیم هستندو جمهوری اسلامی بسیار توانمند است. حالا ممکن است گزارشی از تجمع به مقام مسئول داده شود که آن مقام هم دادستانی باشد که احتمال بی نظمی داده باشد، در این صورت مقررات می‌گوید مسئول امنیت داخلی وزیر کشور است و شورای امنیت کشور مسئول این امنیت است. در این شورا هم قوه قضاییه، هم سپاه و هم سایر قوا و نهادها نماینده دارند.»

آقای رحمانی فضلی در نشست خبری خود گفت پس از آنکه سخنرانی لغو شده علی مطهری با او تماس تلفنی گرفته و ماجرا را شرح داده و استاندار خراسان رضوی نیز به وزیر کشور گفته است: «هم با اقای آملی لاریجانی، هم با علی لاریجانی وهم با دادستان صحبت شده بود، همه قول مساعد دادند و گفتند برگزاری این مراسم ایرادی ندارد.»

وزیر کشور اضافه کرد: «من گفتم شما همه مسئولیت را قبول کنید. استاندار گفت که دادستانی محل سخنرانی را پلمپ کرده‌است. ایشان گفت جا را عوض کردم اما نمی‌دانست که باز هم ممکن است مانع شوند. نیروی انتظامی ضابط قوه قضاییه است و مکان را پلمپ کرده بود هرچند نمی‌توانست این کار را انجام دهد. متاسفانه این مشکل حل نشد و مراسم سخنرانی لغو شد. موضوعی که می‌شد تمهیدات مناسبی برای ان مراسم اتخاذ شود و سخنرانی صورت گیرد.»

در نشست خبری روز سه‌شنبه، خبرنگاری درباره علت لغو سخنرانی صادق زیبا کلام در قزوین پرسید و وزیر کشور گفت: «در خصوص قزوین مسئله حل شد. صورت جلسه به من فرستاده شده بود و من هم گفتم که سخنرانی باید انجام شود.به رییس دانشگاه هم ابلاغ شد مشکلی برای سخنرانی وجود ندارد. رییس دانشگاه باید ٢٤ ساعت قبل به استانداری برای بررسی شرایط بیرونی خبر می‌داد، اما خود دانشگاه ابلاغ کرده که سخنرانی لغو شده است. خود دانشگاه تصمیم گرفته سخنرانی آقای زیباکلام در قزوین لغو شود.»

احمدی‌نژاد: خودم امنیت سخنرانی‌هایم را تامین می کنم

در این نشست خبری همچنین به ناهمسو بودن برخی از فرمانداران با دولت به عنوان یکی از دلایل لغو سخنرانی ها اشاره شد و خبرنگاری پرسید چرا سخنرانی های احمدی‌نژاد با وجود پرونده هایی که دارد براحتی برگزار می‌شود، اما فرزند شهید مطهری نمی‌تواند سخنرانی کند؟ وزیر کشور در پاسخ گفت: «برای ما نفس امنیت مطرح است، درباره سخنرانی ایشان به وی تذکر داده شده است که باید به ما اطلاع بدهید و امنیت شما با ما است اما احمدی نژاد گفته امنیت جاهایی که می‌رویم با خودمان است و خودم تامین می‌کنیم.»

وزیر کشور در پاسخ به این پرسش که چرا وزارت کشور تصمیم جدی درباره مدیران ناهمسو با دولت اتخاذ نمی کند گفت فرمانداران و مدیران ما از جنس مدیریت در دولت گذشته نیستند اما ممکن است سلیقه های متفاوتی داشته باشند. به هر حال در شیوه مدیریت ممکن است سلیقه ها متفاوت باشد.

لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد، بار دیگر بحث داغی را در شبکه های اجتماعی درباره نقش احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد در لغو سخنرانی‌ها و برهم زدن کنسرت‌ها دامن زد و حملات بسیاری را متوجه او کرد. در نشست خبری روز سه‌شنبه وزیر کشور نیز خبرنگاری امام جمعه مشهد را «حاکم خودخوانده» نامید و خواهان توضیح درباره علت رفتارهای فراقانونی در استان خراسان رضوی شد.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در توضیح این مسئله گفت: «آقای علم الهدی نماینده ولی فقیه هستند و ممکن است ایده های دیگری داشته باشند و باید احترام این افراد که مورد تایید رهبری هستند حفظ شود. متاسفانه مسائل تندی علیه فرد مومنی که دیگاه متفاوتی دارد مطرح می‌شود! این درست نیست و نباید این قضاوت ها در جامعه مطرح شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صادق زیباکلام به ۱۸ ماه زندان محکوم شد

مجتبی خامنه‌ای و بحران جانشینی؛ جمهوری اسلامی با مرگ ابراهیم رئیسی به چه سمتی خواهد رفت؟

چرا رسانه‌های ایران از ابتدای سانحه برای بالگرد حامل رئیسی این‌ قدر اخبار ضدونقیض منتشر کردند؟