Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

انتخابات ریاست جمهوری هائیتی برگزار شد

انتخابات ریاست جمهوری هائیتی برگزار شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مردم هائیتی بیش از یک سال بعد از باطل شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری قبلی، روز یک شنبه برای انتخاب رئیس جمهوری پای صندوق های رای رفتند.

آگهی

مردم هائیتی بیش از یک سال بعد از باطل شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری قبلی، روز یک شنبه برای انتخاب رئیس جمهوری پای صندوق های رای رفتند.

بیش از شش میلیون نفر از مردم هائیتی باید از میان ۲۷ نامزد دست به انتخاب بزنند، با این حال شانس جوونل موئیز نامزد حزب حاکم و جود سلستین نامزد مخالفان دولت از دیگران بیشتر است.

یکی از ساکنان پورتو پرنس پایتخت هائیتی می گوید: «من ساعت ۴ صبح از خانه ام بیرون آمدم. من پای پیاده به اینجا آمدم زیرا هیچ خودرویی نبود. به اینجا آمدم زیرا واقعا می خواستم رای بدهم.»

دیگری می گوید: «ما نخوابیده ایم. ما تصمیم داریم به کسی رای دهیم که بتواند کشور را تغییر دهد.»

یک نظرسنجی نشان می دهد که جوونل موئیز، سیاستمدار تازه کار و نماینده حزب حاکم این کشور می تواند در این انتخابات پیروز شود، نتیجه ای که می تواند موفقیتی برای میشل مارتلی رئیس جمهوری پیشین این کشور به حساب آید. جود سلستین نامزد مخالفان دولت که دولت را در انتخابات قبلی متهم به تقلب کرده بود نیز از دیگر کاندیداهای اصلی این انتخابات است.

در صورتی که انتخابات به دور دوم کشیده شود رای گیری روز ۲۹ ژانویه برگزار خواهد شد.

هائیتی ماه گذشته و در جریان طوفان متیو با ویرانی های گسترده و کشته شدن بیش از یک هزار نفر مواجه شد. مردم اکنون امیدوارند با تعیین رئیس جمهوری جدید بر بی ثباتی سیاسی غلبه و راه را برای بازسازی ویرانی ها هموار کنند.

هائیتی کشوری در دریای کارائیب و در همسایگی کوبا، ده میلیون نفر جمعیت دارد و تلاش دارد که بعد از سرنگونی دیکتاتوری خانواده دووالیه که بین سالهای ۱۹۵۷ تا ۱۹۸۶ حکومت کردند و کودتای نظامی متعاقب آن یک دموکراسی پایدار را در کشور بنا کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا رئیس باند مخوف «باربیکیو» که خود را «رابین‌هود خدا ترس» می‌نامد قدرتمندترین فرد هائیتی است؟

آشوب و هرج و مرج در هائیتی؛ نخست وزیر زیر فشار باندهای تبهکار استعفا کرد

تیراندازی شدید در نزدیکی کاخ ملی هائیتی در پورتو پرنس