Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ایران با رد سخنان آمانو: به تعهدات‌مان درباره ذخایر آب سنگین عمل کرده‌ایم

ایران با رد سخنان آمانو: به تعهدات‌مان درباره ذخایر آب سنگین عمل کرده‌ایم
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید جمهوری اسلامی به تعهداتش در خصوص ذخایر آب سنگین، بر اساس برجام عمل کرده و به آن پایبند است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه با اشاره به افزایش ذخایر آب سنگین در ایران از این کشور خواسته بود تا به تعهدات خود در برجام پایبند بماند و از تکرار زیر پا گذاشتن محدودیت‌های در نظر گرفته‌ شده پرهیز کند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما بهروز کمالوندی، معاون امور حقوقی و بین الملل و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انژی اتمی گفت: «طبق برجام ما باید مازاد بر ۱۳۰ تن آب سنگین تولیدی را به بازارهای بین المللی عرضه می کردیم که تاکنون ۷۰ تن را فروخته‌ایم و مذاکرات با کشورهای متقاضی دیگر به ویژه اروپایی‌ها در این زمینه ادامه دارد.»

آقای کمالوندی افزود: «آنچه اهمیت دارد این است که ما بیش از ۱۳۰ تن آب سنگین تولیدی خود را به بازارهای بین المللی عرضه کنیم که این کار طبق توافق هسته‌ای در دستور کار ما قرار دارد و مادام که برجام هست به این تعهد خود عمل خواهیم کرد.»

یوکیا آمانو، مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در نشست شورای حکام که پنجشنبه ۱۷ نوامبر برگزار شد درباره میزان آب سنگین ایران و تعداد سانتریفوژهای این کشور گزارش داد و گفت که تهران ۱۰۰ کیلو آب سنگین بیش از میزان پیش‌بینی شده در توافق هسته‌ای در اختیار دارد.

آمانو: #ایران به #برجام احترام بگذارد https://t.co/mfYUUDLo9lpic.twitter.com/Yk4gcYbAzT

— euronews فارسی (@euronews_pe) November 17, 2016

بر اساس توافق هسته‌ای، جمهوری اسلامی ایران می‌بایست در دو فاز میزان موجودی آب سنگین خود را کاهش دهد. در فاز نخست ایران متعهد شده بود مقدار آب سنگین خود را به ۱۳۰ تن کاهش دهد و در فاز دوم به ۹۰ تن. حال بر اساس گزارش آمانو، موجودی آب سنگین ایران ۱۰۰ کیلو بیشتر از حد مجاز عنوان شده است.

به نوشته «رویترز»، آمانو در نشست روز پنجشنبه آژانس، به مقامات ایرانی در زمینه بالا رفتن ذخایر آب سنگین هشدار داد و گفت: «برای آنکه اعتماد بین‌المللی به اجرای دقیق توافق هسته‌ای آسیب نبیند، مهم است که چنین چیزی در آینده تکرار نشود.» به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این دومین بار است که ایران میزان آب‌ سنگین ذخیره‌ شده خود را به سطح بالاتر از میزان در نظر گرفته‌ شده در برجام افزایش داده است.

با توجه به روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا و مواضع تند وی درباره برجام، به نظر می‌رسد آژانس نگران آن باشد که هرگونه تخلف هرچند کوچک از سوی ایران، بهانه‌ای برای لغو توافق هسته‌ای ایران با شش کشور غربی باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه خود علیه ایران را صادر کرد

قطعنامه سه کشور اروپایی علیه ایران در شورای حکام؛ آمریکا: هماهنگ با متحدان اروپایی خود عمل می‌کنیم

تلاش ۳ کشور اروپایی برای تصویب قطعنامه‌ علیه ایران؛ گروسی درباره تغییر سیاست هسته‌ای تهران هشدار داد