ناآرامی در کمپ مهاجران در هیوس یونان؛ «یک پناهجوی ایرانی بازداشت شد»

ناآرامی در کمپ مهاجران در هیوس یونان؛ «یک پناهجوی ایرانی بازداشت شد»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در حالی که ناآرامی در کمپ پناهجویان غیرقانونی در جزیره هیوس یونان شامگاه پنجشنبه برای دومین روز متوالی ادامه یافت، پلیس یونان یک پناهجوی حدودا چهل ساله ایرانی را بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در دومین شب ناآرامی‌‌ها در اردوگاه پناهجویان «سودا» در جزیره هیوس، شماری از اعضای گروه‌های راست‌گرای افراطی دو بمب دست‌ساز را به درون اردوگاه پناهجویان پرتاب کردند. گفته می‌شود بر اثر خشونت‌های نیمه‌شب پنجشنبه و بامداد جمعه، یک پناهجوی سوری و دو داوطلب کمک به پناهجویان به شدت زخمی شده و ۱۵۰ نفر از این کمپ گریخته‌اند.

پلیس یونان، منشا ناآرامی را اقدام گروهی از پناهجویان برای سرقت مشروبات الکلی از یک فروشگاه و وسایل آتشبازی از یک مغازه دیگر توصیف کرده اند. پلیس می‌گوید سه الجزایری حدود ۱۷ ساله و یک ایرانی حدود چهل ساله را در نیمه شب چهارشنبه بازداشت کرده است. به نظر می‌رسد که گروه‌های راستگرای افراطی از نارضاتی ساکنان بومی هیوس از حضور پناهجویان استفاده کرده و شماری از شهروندان محلی را علیه مهاجران غیرقانونی بسیج کرده اند.

Scenes of hate: right-wing extremists attack #RefugeesGr Souda camp on Chios. Police protection needed https://t.co/s46oNJulaA#IWelcomepic.twitter.com/fwUCdW9jGN

— amnestypress (@amnestypress) November 18, 2016

خبرگزاری یونانی آنا می‌گوید حدود چهارهزار مهاجر غیرقانونی در این جزیره زندگی می‌کنند. پس از لزبوس و ساموس، هیوس سومین جزیره یونانی است که در آن، زندگی در اردوگاه‌های پناهجویان به خشونت کشیده شده است.

کشور یونان در کناره دریای مدیترانه یکی از مبادی اصلی ورود پناهجویان از خاورمیانه و شمال آفریقا به اروپا است. از زمان توافق ترکیه و اتحادیه اروپا برای بازگرداندن پناهجویان سوری به ترکیه، دست‌کم ۱۶۰هزار پناهجو در یونان در انتظار تعیین تکلیف خود به سر می‌برند. این در حالی است که یونان تنها برای استقبال از ۷۴۵۰ پناهجو آمادگی دارد.

خبرگزاری فرانسه، ناامیدی پناهجویان، بسیج گروه‌های راست افراطی و عدم حمایت اتحادیه اروپا را عناصر یک محلول آماده انفجار در یونان توصیف کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان دو فرد مظنون به جاسوسی برای روسیه را بازداشت کرد

اسلواکی توافق مهاجرتی اتحادیه اروپا را اجرایی نمی‌کند

اتحادیه اروپا طرح اعزام پناهجویان به کشورهای ثالت را مدنظر دارد