ناآرامی در کمپ مهاجران در هیوس یونان؛ «یک پناهجوی ایرانی بازداشت شد»

ناآرامی در کمپ مهاجران در هیوس یونان؛ «یک پناهجوی ایرانی بازداشت شد»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که ناآرامی در کمپ پناهجویان غیرقانونی در جزیره هیوس یونان شامگاه پنجشنبه برای دومین روز متوالی ادامه یافت، پلیس یونان یک پناهجوی حدودا چهل ساله ایرانی را بازداشت کرد.

آگهی

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در دومین شب ناآرامی‌‌ها در اردوگاه پناهجویان «سودا» در جزیره هیوس، شماری از اعضای گروه‌های راست‌گرای افراطی دو بمب دست‌ساز را به درون اردوگاه پناهجویان پرتاب کردند. گفته می‌شود بر اثر خشونت‌های نیمه‌شب پنجشنبه و بامداد جمعه، یک پناهجوی سوری و دو داوطلب کمک به پناهجویان به شدت زخمی شده و ۱۵۰ نفر از این کمپ گریخته‌اند.

پلیس یونان، منشا ناآرامی را اقدام گروهی از پناهجویان برای سرقت مشروبات الکلی از یک فروشگاه و وسایل آتشبازی از یک مغازه دیگر توصیف کرده اند. پلیس می‌گوید سه الجزایری حدود ۱۷ ساله و یک ایرانی حدود چهل ساله را در نیمه شب چهارشنبه بازداشت کرده است. به نظر می‌رسد که گروه‌های راستگرای افراطی از نارضاتی ساکنان بومی هیوس از حضور پناهجویان استفاده کرده و شماری از شهروندان محلی را علیه مهاجران غیرقانونی بسیج کرده اند.


خبرگزاری یونانی آنا می‌گوید حدود چهارهزار مهاجر غیرقانونی در این جزیره زندگی می‌کنند. پس از لزبوس و ساموس، هیوس سومین جزیره یونانی است که در آن، زندگی در اردوگاه‌های پناهجویان به خشونت کشیده شده است.

کشور یونان در کناره دریای مدیترانه یکی از مبادی اصلی ورود پناهجویان از خاورمیانه و شمال آفریقا به اروپا است. از زمان توافق ترکیه و اتحادیه اروپا برای بازگرداندن پناهجویان سوری به ترکیه، دست‌کم ۱۶۰هزار پناهجو در یونان در انتظار تعیین تکلیف خود به سر می‌برند. این در حالی است که یونان تنها برای استقبال از ۷۴۵۰ پناهجو آمادگی دارد.

خبرگزاری فرانسه، ناامیدی پناهجویان، بسیج گروه‌های راست افراطی و عدم حمایت اتحادیه اروپا را عناصر یک محلول آماده انفجار در یونان توصیف کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چه ماجرایی در پشت پرده هجوم مهاجران به ایتالیا پنهان است؟

اتحادیه اروپا برای حل بحران مهاجران در لامپدوزا بسیج می‌شود؛ رییس کمیسیون اروپا به ایتالیا می‌رود

بحران در لامپدوزا؛ در دو روز ۷ هزار مهاجر وارد جزیره ۶ هزار نفری شدند