Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بزرگداشت سالگرد قیام دانشجویی ۱۹۷۳میلادی در یونان

بزرگداشت سالگرد قیام دانشجویی ۱۹۷۳میلادی در یونان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هزاران نفر از مردم یونان روز پنجشنبه به خیابانهای آتن آمدند و در بزرگداشت چهل و سومین سالگرد قیام خونین دانشجویی این کشور به سمت سفارت آمریکا راهپیمایی کردند.

آگهی

هزاران نفر از مردم یونان روز پنجشنبه به خیابانهای آتن آمدند و در بزرگداشت چهل و سومین سالگرد قیام خونین دانشجویی این کشور به سمت سفارت آمریکا راهپیمایی کردند.

در ۱۷ نوامبر سال ۱۹۷۳ میلادی دانشجویان یونانی و گروهی از شهروندان این کشور در اعتراض به رژیم دیکتاتوری نظامی تحت حمایت آمریکا به خیابانهای آتن آمدند و سپس در دانشگاه پلی تکنیک این شهر تحصن کردند. دولت نظامی در واکنش به این قیام، تانکهایش را راهی این دانشگاه کرد و در جریان سرکوبی خونین، ۲۴ تن از معترضان را کشته و دهها نفر را نیز زخمی کرد.

شهروندان یونان امسال نیز به سنت هرساله به دانشگاه پلی تکنیک آمدند و با گذاشتن گل، به کشته شدگان این واقعه ادای احترام کردند.

بیل کلینتون در جریان سفرش به یونان در سال ۱۹۹۹ میلادی در دوران تصدی مقام ریاست جمهوری آمریکا، از مردم یونان به دلیل دخالتهای آمریکا در امور این کشور برای چندین دهه، عذرخواهی کرد.

یکی از ساکنان آتن می گوید: «من فرزندم را به اینجا آوردم تا بداند واقعا در گذشته چه روی داده است. این مهم است که خود او جایی را که دانش آموزان ایستاده بودند و جایی را که تانکهای ارتش وارد عمل شدند تا آنها را متوقف کنند، ببیند.»

شهروند دیگری می گوید: «در آن زمان نسل جوان برای مردم و برای آموزش رایگان برای همه، جنگیدند. امروز نیز ما باید برای همین دلیل به مبارزه ادامه دهیم. برای دفاع از حقوقی که برخی می خواهند آنها را از ما بگیرند.»

در سال های اخیر برگزاری سالگرد این قیام همچنین به فرصتی تبدیل شده است تا مردم یونان بتوانند خشم خود را از اجرای سیاستهای ریاضت اقتصادی توسط دولت ابراز کنند.

استاماتیس جیانیسیس، خبرنگار یورونیوز در آتن می گوید: «بزرگداشت قیام دانشجویی ۱۹۷۳ میلادی علیه سیاستهای دولت وقت، اکنون به یک سنت تبدیل شده و آشکار است که معترضان در این زمینه هیچ استثنائی برای حزب چپگرای سیریزا که یونان را از دو سال پیش اداره می کند، قائل نشده اند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس یونان در سالروز قیام خونین ۱۷ نوامبر دانشجویان از گاز اشک‌آور استفاده کرد

شورش، غارت و نابسامانی در کالدونیای جدید ماکرون را به این قلمرو فرانسه کشاند

شورش در قلمروی فرانسه؛ ماکرون عازم کالدونیای جدید شد