Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخستین واکنش رهبر ایران به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری

نخستین واکنش رهبر ایران به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رهبر جمهوری اسلامی ایران در نخستین واکنش به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: «هیچ قضاوتی درباره این انتخابات نداریم زیرا امریکا، همان امریکا است و در ۳۷ سال گذشته هر یک از دو حزب که بر سر کار بودند، هیچ خیری که نرساندند، دائماً نیز شر آنها متوجه ملت ایران بوده است.»

آقای خامنه‌ای در سخنرانی چهارشنبه ۲۶ آبان/ شانزده اکتبر خود، با اشاره به حضور نظامی ایالات متحده در کشورهای خاورمیانه، انتقادهای ترامپ از سیاست خارجی دهه‌های گذشته آمریکا و تاکید وی بر کاستن از هزینه‌های عملیات نظامی بین‌المللی را تلویحا تایید کرد.

رهبر جمهوری اسلامی چند هفته پیش و در گرماگرم کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، از پوپولیست (عوام‌گرا) خوانده شدن ترامپ انتقاد کرده و گفته بود: «چرا عوام‌گرایانه؟ برای خاطر اینکه حرفهایش را مردم نگاه می‌کردند، می‌دیدند درست است؛ در واقعیات زندگی خودشان آن را می‌دیدند. ارزش‌های انسانی در آن کشور نابودشده و لگدمال‌ شده است؛ تبعیض نژادی وجود دارد. همین چند روز قبل آن مرد در تبلیغات انتخاباتی‌اش ایستاد و گفت شما اگر رنگین‌پوست هستید، اگر سیاه‌پوست و سرخ‌پوست هستید، در خیابان های نیویورک و شیکاگو و واشنگتن و کالیفرنیا و غیره ذلک وقتی راه می‌روید، نمی‌توانید مطمئن باشید که تا چند دقیقه‌ دیگر زنده‌اید.»

مواضع متفاوت و گاه متضاد دونالد ترامپ و یارانش درباره سیاست خارجی آمریکا و به ویژه انتقادهای تند و تیز جمهوری‌خواهان از توافق هسته‌ای ایران، نگرانی‌هایی را در ایران و دیگر کشورها درباره اجرای برجام ایجاد کرده است. آقای خامنه‌ای بدون اشاره به این مواضع از «نخبگان» جامعه ایران خواست تا «بصیرت» داشته باشند و افزود: « معنی بصیرت آن است که بدانید با چه کسی طرف هستید و او درباره شما چگونه فکر می کند و اینکه اگر چشمان خود را ببندید، قطعاً ضربه خواهید خورد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران ادعای طرح‌ریزی برای ترور ترامپ را رد کرد؛ باقری: ترور سلیمانی را از راه قضایی پیگیری می‌کنیم

پزشکیان انتخاب شد؛ مسیر پیش‌‌رو و چالش‌های رئیس جمهور منتخب چیست؟

انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران؛ جایی که سایه دونالد ترامپ سنگین‌تر از نامزد پیروز است