فعالیت گروه موسوم به 'دین راستین' در آلمان ممنوع شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فعالیت گروه موسوم به 'دین راستین' در آلمان ممنوع شد

پلیس آلمان روز سه شنبه نزدیک به دویست دفتر، آپارتمان و مسجد گروه موسوم به «دین راستین/ دین الحق» در ۱۰ ایالت این کشور را به ظن جذب جنگجو برای داعش بازرسی و تفتیش کرد. همزمان فعالیت این گروه در آلمان ممنوع اعلام شد.

توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان در توضیح عملیات پلیس این کشور گفت: «ممنوع کردن فعالیت این گروه حاوی این پیام قاطع است که ما در جامعه خود جایی برای بنیادگرایان افراطی که گرایش به خشونت دارند، نداریم.»

آقای دمزیر در عین حال تاکید کرد که آلمان بین فعالیت های افراط گرایانه مذهبی و «اسلام صلح آمیز» در این کشور بطور صریح تمایز قائل است.

اعضای این گروه که نخسه های قرآن به زبان های مختلف را چاپ و بطور رایگان پخش می کردند، به تبلیغ عقاید سلفی و افراطی و ترغیب جوانان به «جهاد» و تسهیل پیوستن حدود ۱۴۰ نفر به گروه داعش در سوریه و عراق متهم هستند.

شمار اعضا و حامیان گروه موسوم به دین راستین در آلمان به رهبری فردی به نام «ابراهیم ابوناجی» بیش از ۹ هزار نفر تخمین زده می شود.

مقامات آلمان می گویند شواهدی در دست نیست که اعضای این گروه برغم فعالیت های افراط گرایانه مذهبی، خود در پی انجام حملات در خاک آلمان بوده اند.