روسیه مخالفان سوری را بار دیگر به استفاده از مواد سمی کلر در حلب متهم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
روسیه مخالفان سوری را بار دیگر به استفاده از مواد سمی کلر در حلب متهم کرد

همزمان با عقب راندن مخالفان مسلح در غرب حلب توسط ارتش سوریه، وزارت دفاع روسیه بار دیگر مخالفان مسلح را به استفاده از مواد ممنوعه سمی کلر متهم کرد.

ارتش سوریه پس از تسلط بر منطقه «منیان» حلب با متوقف کردن پیشروی مخالفان مسلح، بر منطقه «ضاحیة الأسد» در غرب حلب نیز مسلط شده است.

همزمان و در حالی که ارتش سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه محلات تحت کنترل مخالفان در شرق حلب را گلوله باران می کند، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که مخالفان مواضع ارتش سوریه را دیروز یکشنبه ۱۳ نوامبر با ماده سمی کلر هدف گرفته و باعث مصدومیت و مسمومیت ۳۰ نظامی ارتش سوریه شده اند.

مسکو با انتقاد از بی اعتنایی مقامات غرب از سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی خواسته است تا با اعزام کارشناسانی به حلب استفاده مخالفان مسلح از مواد ممنوعه سمی و شیمیایی را بررسی کند.

کارشناسان روس با بررسی خاک، ترکش ها و خمپاره های عمل نکرده ای که توسط مخالفان به شمال شهر حلب شلیک شده است ادعا می کنند که خمپاره ها حاوی مواد شیمیایی و سمی «کلر و فسفر سفید» بوده است.

شورای اجرایی سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی سه روز پیش و در اقدامی غیرمعمول هم دولت سوریه و هم داعش را به دلیل استفاده از مواد ممنوعه سمی در نبردها محکوم کرد.