سرنوشت قرارداد نفتا در دوران دونالد ترامپ در هاله ای از ابهام قرار دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
سرنوشت قرارداد نفتا در دوران دونالد ترامپ در هاله ای از ابهام قرار دارد

دونالد ترامپ، رییس جمهور منتخب مردم آمریکا سیاستهای اقتصادی حمایت گرایی را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

در جریان مبارزات انتخاباتی آقای ترامپ بارها اعلام کرده بود در صورت پیروزی در انتخابات قرادادها و معاهده های تجارت آزاد از جمله قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به نفتا بین مکزیک، کانادا و آمریکا را به مذاکره مجدد خواهد گذاشت.

کلودیا روئیز ماسیو، وزیر خارجه مکزیک در این زمینه گفت: «رابطه دو طرفه بین مکزیک و ایالات متحده به پایان نرسیده و با انتخابات نیز آغاز نشده است. برعکس اتحاد بین مکزیک و آمریکا عمیق ترین، پرابعادترین، پخته ترین و استوارترین محسوب می شود که دو کشور می توانند داشته باشند.»

از نقطه نظر منافع اقتصادی و حجم معاملات تجاری بازرگانی مکزیک کشور مهمی برای ایالات متحده محسوب می شود. ۱۵ درصد حجم مبادلات بازرگانی این کشور با مکزیک است.

لوئیس دولاکال، تحلیلگر اقتصادی و سیاسی گفت: «باید در زمینه پیشنهادات آمریکا نسبت به روابطش با مکزیک اطلاعات شفافی بدست بیاوریم. همچنین باید به این موضوع واقف بود که احتمال کمی وجود دارد که این پیشنهادها رادیکال باشند. زیرا معاهده در راستای منافع دو کشور است.»

پیمان «نفتا» در ماه دسامبر سال ۱۹۹۲ میان سه کشور مکزیک، کانادا و آمریکا به امضا رسید. پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی یکی از مهمترین معاهده های جهانی است که سبب ایجاد همکاری های وسیعی در سراسر آمریکای شمالی شده است.