Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

وزارت خارجه ایران: رویارویی‌های سپاه با آمریکا در خلیج فارس با ما هماهنگ می‌شود

وزارت خارجه ایران: رویارویی‌های سپاه با آمریکا در خلیج فارس با ما هماهنگ می‌شود
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک مقام وزارت خارجه ایران با اعلام اینکه در ایران تقابل قدرت وجود ندارد گفت: رویارویی‌های سپاه با ناوگان دریایی آمریکا در خلیج فارس با ما هماهنگ می‌شود.

مجید تخت روانچی، معاون وزارت خارجه ایران روز جمعه ۲۱ آبان‌ ماه با خبرگزاری ایلنا مصاحبه کرده و در این گفتگو پیرامون مذاکرات سیاسی و حقوق بشری ایران و اتحادیه اروپا و همچنین برخی مسائل منطقه‌ای، موضع وزارت خارجه را اعلام کرده است.

این مقام وزارت خارجه در پاسخ به این پرسش که آیا رویارویی‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با آمریکا در خلیج فارس با وزارت خارجه دولت اعتدال‌گرای روحانی هماهنگ می‌شود گفت: «پیش از هرچیز باید بگویم آمریکایی‌ها یک عادتی دارند و آن اینکه تلاش می‌کنند نشان دهند در ایران تقابل قدرت وجود دارد و برخی گروه‌ها با برخی دیگر در رقابت و درگیری‌اند. در مورد تقابل‌ها در خلیج فارس، ما به خوبی نسبت به موقعیت‌مان در منطقه هشیاریم. قابل تحمل نیست که به ما بگویند شما نسبت با اطرافتان بی‌توجه باشید، ولی خودشان تا نزدیکی ما آمده باشند. از این رو هر تقابلی که اتفاق افتاده، کاملا با هماهنگی بوده و هیچ تقابلی با کشتی‌های آمریکایی به منزله جنگ قدرت در ایران نیست.»

پاسخ #کلینتون به #ترامپ درباره قایق‌های #ایرانی: او به سادگی باعث شروع جنگ می‌شود https://t.co/UXHxAtg9U9pic.twitter.com/rriRrCKXSk

— euronews فارسی (@euronews_pe) September 16, 2016

در ماه‌های گذشته قایق‌های تندرو و مسلح سپاه پاسداران چندین بار به ناوشکن‌های آمریکایی در خلیج فارس نزدیک شده اند. در آخرین مورد، شهریور ماه گذشته هفت فروند قایق سپاه به یک ناو آمریکایی نزدیک شده و برای حرکت آن، مزاحمت ایجاد کردند. پنتاگون این حرکت قایق‌های سپاه را «غیرحرفه‌ای و ناایمن» توصیف کرده بود. دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا نیز پیشتر در این رابطه گفته بود که اگر در انتخابات هشتم نوامبر پیروز شود، به هر قایق ایرانی که در خلیج فارس برای ناوهای آمریکایی مزاحمت ایجاد کند شلیک خواهد شد.

از آقای تخت‌روانچی سئوال شد که آمریکایی‌ها می‌گویند تحرکات سپاه پاسداران در خلیج فارس برای فشار به دولت روحانی است. نظر شما در این باره چیست؟ وی گفت: «آمریکایی‌ها در رقابت‌های انتخاباتی و داخلی خودشان سعی می‌کنند بین نهادهای ایران جدایی ایجاد کنند در حالی که اینطور نیست. ما یک کلیت یکپارچه هستیم. در بحث برجام هم همه نظام اعم از مجلس و رهبری با هم به نتیجه رسیدند. در مورد تقابل‌ها، هم هیچ نا‌هماهنگی‌ای بین نهاد‌های ایران وجود نداشته است.»

در مذاکرات حقوق بشری با اتحادیه اروپا خط قرمز داریم

مجید تخت روانچی، معاون وزارت خارجه ایران در بخش دیگری از مصاحبه خود با اشاره به گفتگوهای حقوق بشری ایران و اتحادیه اروپا گفت که در این مذاکرات ما خطوط قرمز خود از جمله بحث اعدام و قصاص را کنار نمی‌گذاریم.

پارلمان اروپا در هفته‌های گذشته قطعنامه‌ای را برای عادی‌سازی و گسترش روابط با ایران تصویب کرد. از سرگیری گفتگوها با ایران در مورد مسائل حقوق بشری از جمله آزادی بیان، پایان دادن به اجرای احکام اعدام برای نوجوانان و موارد مربوط به مواد مخدر و احترام به حقوق شهروندی از جمله موضوعات مطرح در این قطعنامه بودند.

پارلمان #اروپا طرح عادی‌سازی روابط با #ایران را تصویب کرد https://t.co/hpRhllQxwRpic.twitter.com/vfcUxOgAsh

— euronews فارسی (@euronews_pe) October 25, 2016

اینک معاون وزیر خارجه ایران می‌گوید که مجازات اعدام و قصاص یک بحث قرآنی است و نمی‌شود آن را کنار گذاشت. وی همچنین افزود: «گفتگوهای حقوق بشری باید فنی باشد و بحث‌ها نباید سیاسی شود. همچنین در بحث تخصصی نباید یک طرف در موضع تدافعی قرار بگیرد و یک طرف در موضع تهاجمی بلکه ایران نیز سوالاتی دارد و دو طرف باید تلاش کنند به سوالات پاسخ داده شود.»

آقای تخت روانچی افزود: «ما حرف داریم که چرا در یمن جنایت می‌شود. این‌ها هم بشرند و حقوقی دارند. ما می‌گوییم چرا این‌ها باید با سکوت جامعه جهانی مواجه شوند. این سوال است که اتحادیه اروپا در قبال شهروندان یمنی چه می‌کند؟ بحث اسلام‌هراسی هم هست. کشورهای اروپایی مقابل پدیده اسلام‌هراسی چه می‌کنند؟ ما حرف داریم.»

رئیس قوه قضائیه #ایران: نمی توانیم #اعدام را حذف کنیم https://t.co/F7GdjOEZP5pic.twitter.com/gGqcaccoiz

— euronews فارسی (@euronews_pe) September 29, 2016

پیشتر صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران هم مذاکرات حقوق بشری با اتحادیه اروپا را مشروط به دوطرفه بودن کرده بود. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در این رابطه گفته بود: «نگاه ما به مقوله حقوق بشر از نگاه اسلامی ویژگی خاصی دارد که شاید برای برخی از آنها قابل درک نباشد، ما می‌توانیم سخنان آنها را بشنویم و نگاه خود را هم به آنها اعلام کنیم.»

جمهوری اسلامی ایران سال‌هاست که از سوی سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری متهم به نقض حقوق بشر می‌شود. تهران همواره این انتقادها را رد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل می‌شود

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه خود علیه ایران را صادر کرد