عفو بین الملل نیروهای عراقی را به شکنجه و قتل غیرنظامیان متهم کرد

عفو بین الملل نیروهای عراقی را به شکنجه و قتل غیرنظامیان متهم کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

عفو بین الملل می گوید نیروهای نظامی عراقی تعدادی از غیرنظامیان را در یک روستایی در نزدیکی موصل شکنجه کرده و به قتل رسانده اند.

آگهی

عفو بین الملل می گوید نیروهای نظامی عراقی تعدادی از غیرنظامیان را در یک روستایی در نزدیکی موصل شکنجه کرده و به قتل رسانده اند. در این گزارش، عفو بین الملل به نقل از شاهدان عینی تاکید کرده است این نیروهای نظامی لباس ارتش عراق را به تن داشته اند و با خونسردی پس از ضرب و شتم شش غیرنظامی اهل این روستا آنها را بقتل رسانده اند.

عفو بین الملل در ۲۱ اکتبر نیز در گزارشی دیگر اعلام کرده بود تعدادی از مردان غیرنظامی پس از شکنجه شدن با سیم های برق، با گلوله از پای درآمده اند و نیروهای عراقی سر یکی از آنها را بریده اند. تاریخ دقیق این حادثه اعلام نشده و مشخص نیست این افراد دقیقا در کدام روستا به قتل رسیده اند.

هنوز مقامات نظامی عراق در این باره اظهار نظری نکرده اند. این نخستین باری نیست که نیروهای عراقی به اعمال خشونت علیه شهروندان غیرنظامی در مناطق آزادشده از دست داعش متهم می شوند.

ارتش عراق طی عملیات نظامی صورت گرفته در مناطق مختلف عراق، بارها تصاویر و گزارش هایی از دستگیری نیروهای داعش با لباس های شخصی منتشر کرده و مدعی شده است که این افراد به ظاهر شهروند عضو این گروه تروریستی هستند.

نیروهای عراقی که عملیات آزادسازی موصل را از اواسط اکتبر آغاز کرده اند طی پیشروی های خود توانسته اند تاکنون بیش از ۱۰۰ روستا و شهرک را آزاد کنند. در جریان این آزادسازی ها چند گور دسته جمعی نیز کشف شده که تنها در یکی از آنها در نزدیکی شهرک حمام العلیم بیش از ۱۵۰ جسد قرار دارد.

همزمان، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل نیز از افزایش شمار پناهجویان خبر می دهد. به گزارش این نهاد بین المللی، از ابتدای این نبردها نزدیک به ۳۵۰۰۰ نفر در اردوگاههایی که به همین منظور برپا شده مستقر شده اند. سازمان ملل می گوید با نزدیک شدن نیروها به شهر موصل و ورود این نیروها در بخشی هایی از این شهر بر تعداد این پناهجویان افزوده خواهد شد و این سازمان پیش بینی می کند یک میلیون نفر از این شهر بگریزند.

موصل که از تابستان ۲۰۱۴ به تصرف داعش در آمده است نزدیک به دو میلیون جمعیت دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طوفان شن موصل عراق را در بر گرفت

بایدن: ایران به زودی به اسرائیل حمله می‌کند؛ آمریکا به دفاع از تل‌آویو متعهد است

تنها راهی که دشمنان ناپلئون می‌توانستند او را شکست دهند چه بود؟