بنیامین نتانیاهو: اجازه نمی‌دهیم ایران در سوریه پایگاه نظامی داشته باشد

بنیامین نتانیاهو: اجازه نمی‌دهیم ایران در سوریه پایگاه نظامی داشته باشد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل می‌گوید که این کشور هرگز به ایران اجازه نخواهد داد که در سوریه حضور نظامی داشته باشد.

آگهی

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای نتانیاهو روز پنجشنبه، ۱۰ اکتبر/ بیستم آبان در جریان دیدار با همتای روس خود، دمیتری مدودف در بیت المقدس، نگرانی‌های کشورش درباره بحران سوریه و حضور نظامی ایران در در این کشور را مطرح کرد.

از زمان آغاز بحران در سوریه، ایران حامی اصلی حکومت بشار اسد بوده است. با این که مقام‌های جمهوری اسلامی حضور نظامی خود در سوریه را صرفا «مستشاری» توصیف می‌کنند، شمار قابل توجهی از نظامیان و شبه نظامیان سازماندهی شده از سوی این کشور، در جریان نبرد با مخالفان دولت، جان خود را از دست داده اند.

نخست وزیر اسرائیل با اشاره به حضور داعش در همسایگی اسرائیل خواستار اتحاد مسکو، واشنگتن و تل‌آویو برای مبارزه با این گروه اسلامگرا شد و گفت:‌ «باید از مزایای دنیای جدید بهره برد اما، عده‌ای می‌خواهند ما را به قرون وسطی و دوره مرگ و تاریکی بازگردانند. باید علیه اسلام‌گرایی افراطی با هم متحد شویم.» آقای نتانیاهو همچنین بار دیگر برنامه هسته‌ای ایران را خطری برای کشورش توصیف کرد.


اسرائیل و روسیه روابط دیرینه و پرفراز و نشیبی داشته اند. در سال‌های گذشته و با سرد شدن روابط تل‌آویو و واشنگتن از یک سو و افزایش نقش مسکو در بحران‌های خاورمیانه از سوی دیگر، مقام‌های روسیه و اسرائیل شمار دیدارهای خود را افزایش داده‌اند. حتی همکاری‌های بی‌سابقه میان ایران و روسیه در میدان جنگ داخلی سوریه هم تاثیر منفی بر این روابط تاریخی نگذاشته است.

دمیتری مدودف، قرار است در روزهای آینده با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز دیدار کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمایت مسکو از موضع شورای همکاری خلیج فارس درباره جزایر سه‌گانه؛ ایران سفیر روسیه را احضار کرد

پولیتیکو: ایران در حال مذاکره محرمانه با چین و روسیه برای تهیه سوخت موشک است

«همکاری استراتژیک باکو و تل‌آویو»؛ آذربایجان: ایران در حمله مسلحانه به نماینده پارلمان دست داشته است