بالاگرفتن تنش دیپلماتیک میان ترکیه و اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بالاگرفتن تنش دیپلماتیک میان ترکیه و اروپا

هواداران حزب دموکراتیک خلق کردستان روز سه شنبه برای نخستین بار پس از بازداشت شماری از نمایندگان پارلمانی این حزب در ترکیه در برابر مقر اتحادیه اروپا در بروکسل تظاهرات کردند. برپایی این اعتراض همزمان با سردی روابط اروپا با ترکیه است.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه درخصوص انجام تعهداتش در رابطه با توافق با اتحادیه اروپا هشدار داد.

آقای یونکر در بخشی از سخنرانی اش گفت: «اگر فردا ما از برداشتن ویزا برای [شهروندان] ترکیه صرف نظر کنیم، سرزنش آن نباید متوجه اروپا باشد بلکه مقصر مقامات ترک هستند. آقای اردوغان مجبور به توضیح برای ترک ها خواهد بود که چرا آنان نمی توانند آزادانه مثل دیگر اروپایی ها در اروپا سفر کنند؛ زیرا او کسی خواهد بود که شرایط توافق شده بین اتحادیه اروپا و ترکیه را محقق نکرده است.»

اگرچه فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امورخارجه جمهوری فدرال آلمان نیز اتهام حمایت از «پ کا کا» را از سوی همتای ترک اش رد کرده، انگشت اتهام طرفین همچنان به سوی هم نشانه رفته است. مولود چاووش اغلو، وزیر امورخارجه ترکیه در نشستی گفت: «دوستان اروپایی ما باید نگاه خود را تغییر دهند. آنها فکر می کنند که کشوری درجه اول بوده و دموکراسی درجه اول دارند و ترکیه و دیگران مثل کشورهای حوزه بالکان درجه دوم هستند. آنها باید این برداشت را تغییر دهند.»

از سویی دیگر یک سازمان خبری غیردولتی در ترکیه ویدئویی را منتشر کرده که نشان می دهد صلاح الدین دمیرتاش، معاون حزب دموکراتیک خلق کردستان از یک هیلیکوپتر پیاده و به سوی خودروی پلیس برده می شود. این تصاویر پس از بازداشت وی ضبط شده است.

خبرگزاری دولتی آناتولی نیز در گزارشی از زندانی شدن این سیاستمدار هوادار کردهای ترکیه در یک زندان فوق امنیتی در استان اِدرنه خبر داده است. آقای دمیرتاش در ادامه موج سرکوب منتقدان دولت رجب طیب اردوغان، جمعه شب به همراه یازده تن دیگر از نمایندگان پارلمانی و هم حزبی بازداشت شد.