احمدی‌نژاد در جمع حامیانش: این می‌گوید تو دزدی او می‌گوید تو دزدتری

احمدی‌نژاد در جمع حامیانش: این می‌گوید تو دزدی او می‌گوید تو دزدتری
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران در سخنانی در جمع حامیان خود به توضیح ماجرای انصراف خود از انتخابات آتی ریاست جمهوری در ایران پرداخت و گفت قصد من شرکت در انتخابات نبود.

محمود احمدی‌نژاد روز پنجشنبه ۱۳ آبان ماه با جمعی از دبیران «شوراهای بازخوانی خط امام» دیدار کرده که متن سخنان او را روز یکشنبه وب‌سایت «دولت بهار» منتشر کرده است.

رئیس جمهور سابق ایران با اشاره به منع رهبر ایران از ورود وی به انتخابات گفت که این موضوع نشانه اشکال و ایراد در او یا حامیان او نبوده‌است. وی گفت: «این ماجرایی که پیش آمد خیال نکنید اشکال من و شما بوده است. بنشینیم و بگوییم آقا اشکال ما چه بوده؟ هرچه! ایشان یک مصلحتی دیدند. من حتی سوال نکردم چرا و به چه مصلحتی این را می‌گویید. آقا فرمودند مصلحت نیست، گفتم باشد. به یک ثانیه هم طول نکشید. حالا بیاییم بنشینیم و بگوییم علت چه بود؟ برخی شعارها ابراز احساسات مردم بود. البته من تذکر دادم اینها را نگویید… باید مراقب خودمان باشیم. اگر ضعفی بوده جبران کنیم. ولی اینکه دنبال مقصر بگردیم، حداقل من می‌توانم بگویم مقصر در جمع شما نیست. به یقین می‌توانم بگویم اگر کسی تقصیر کار باشد، مقصر در شما نیست.»

رهبر ایران تایید کرد: به صلاح کشور نیست #احمدی‌نژاد نامزد #انتخابات شود https://t.co/PyZzuuotzDpic.twitter.com/PqKvWhLyRv

— euronews فارسی (@euronews_pe) September 26, 2016

پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر ایران روز دوشنبه پنجم مهرماه سخنان آقای خامنه‌ای در جلسه درس خارج فقه را منتشر کرده که رهبر ایران گفته بود ورود احمدی‌نژاد به انتخابات را به ضرر وی و کشور می‌داند، با این حال در این زمینه امر و نهی نکرده است و تنها گفته است که صلاح نمی‌داند او در انتخابات شرکت کند. پس از انتشار این سخنان، آقای احمدی‌نژاد با انتشار نامه‌ای خطاب به رهبری نوشت: «در عمل به منویات رهبر بزرگوار انقلاب، برنامه ای برای حضور در عرصه رقابت‌های انتخاباتی سال آینده ندارم.»

مطمئن باشید درباره برخی مسائل داخل هم صحبت خواهیم کرد

رئیس دولت دهم در ادامه سخنانش در جمع حامیان خود با اشاره به انتخابات آتی ریاست جمهوری در ایران که در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ برگزار می‌شود گفت مطمئن باشید درباره برخی مسائل داخل هم صحبت خواهیم کرد.

وی گفت: «بخدا اگر یک در ده هزار میلیارد موضوع انتخابات در ذهن من بود، الان آن هم نیست. انسان که تمام نمی‌شود. انسان که بند به عنوان نیست. من می‌دانم در این انتخابات حساسیت و فشار زیاد است. می‌آیند فشار می‌آورند، وادار می‌کنند که آقا حمایت کن و اطلاعیه بده! من گفتم هیچ برنامه‌ای در رقابت‌ها ندارم؛ معنایش این است که در انتخابات شورا یا ریاست جمهوری چیزی به معنای حمایت از شخص یا لیست وجود ندارد. اگر نزدیک ترین فرد به من هم آمد و گفت؛ محترم و آزاد است. گرچه من به او می گویم این کار را نکن؛ ولی ارتباطی به من ندارد. روشن است که اگر از کسی حمایت کنم می‌شود همان بحث دیگر! شوخی و بازی نیست. بگویند آقا خودت نباش، اعتبارت بیاید پشت این آقا، خب خنده دار است دیگر!»

احمدی‌نژاد افزود: «اگر با من مشورت کنند که می‌گویم حتما نروید چون ضرورتی ندارد و در این صحنه نمی توانید کاری کنید و موفق نمی شوید. حضورتان نمی تواند مفید باشد. دلایلش هم موجود است. ما خیالمان راحت است. از اول هم راحت بود. ما این دغدغه را نداریم. مهم ترین دغدغه آدم باید خودش باشد.»

فیلم/ #احمدی_نژاد: حالا دیگر نمی‌آیم و آنهایی که پدر ما را درآوردند نگران نباشند،‌ نگران هویت و درون خود باشند.#ایرانpic.twitter.com/N9V3SjD3PU

— ehsan ariya (@AriyaEhsan) November 6, 2016

توصیه به اخلاق و انسانیت: این می‌گوید تو دزدی او می‌گوید تو دزدتری

رئیس دولت‌های نهم و دهم در بخش دیگری از سخنان خود حامیانش را به اخلاق و انسانیت توصیه کرد و با متهم کردن آمریکا به استفاده از روش‌های فاسد برای کسب قدرت گفت: «انتخابات آمریکا را ببینید. با هر پدرسوخته بازی هست می خواهد آن صندلی را بگیرد. تو جنس رسیدنت فاسد است، چطور میخواهی اصلاح کنی؟ چطور می خواهد از دلش صلاح بیرون بیاید؟»

وی در ادامه با اشاره به بحث فساد در داخل ایران گفت: «این می‌گوید تو دزدی او می‌گوید تو دزد تری! می نویسد، تکرار می کند، تیتر می شود، دهها بار. پیامبر ما برای اخلاق و انسانیت آمد. ما باید اینها را مدیریت کنیم. یک چیز غیر قابل فهم نیست. باید همین ها را رعایت کنیم. یعنی اگر مومن باشی و حرکت کمالی داشته باشی، خروجی ات اینها می شود. اگر این خروجی نبود، هزاران و میلیاردها ادعا بکنی والله دروغ است. تازه دو تا جرم مرتکب شدی. یک اینکه دروغ گفتی و دو اینکه زیر یک پرچم مقدسی دروغ گفتی.»

#احمدی_نژاد: يك مقدار جلوتر برويم… مطمئن باشيد درباره برخي مسائل صحبت خواهيم كرد. بعضي وقت‌ها بايد به در بگويي، ديوار بشنود. #در#دیوارpic.twitter.com/g1mDo4Qwpc

— Hossein Bastani (@BBCBastani) November 6, 2016

رئیس جمهور سابق در پایان از حامیانش خواست او را با مالک اشتر مقایسه نکنند و افزود: «بگذارید جمله آخر را به شما بگویم. برخی می گویند آقا ما بریدیم و…. بریدند! یکی گفت آقا من بریدم! گفتم: چه را بریدی؟ دستت را بریدی؟ این حرفها چیست. انسان مکتبی، مسلمان و مهدوی مگر تمامی دارد؟ برخی می گویند بیخیال رهبری هست دیگر، کار ما مهم نیست. اینها حرف های شیطانی است. باید کل جامعه بداند چه کار باید بکند. بیاید در میدان، انرژی بگذارد، بخواهد و حمایت کند. و الا امیرالمومنین علیه السلام را بگذارید بالای سر جامعه، اتفاقی می افتد؟ نه! نمی افتد. همه باید مراقب باشیم.»

محمود احمدی‌نژاد در حالی همگان را به رعایت اخلاق و انسانیت توصیه کرده است که خود وی هنگام مبارزات انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، در مناظره‌ها اتهامات فراوانی از جمله دزدی را متوجه دیگران می‌کرد. همچنین از زمان پایان ریاست جمهوری احمدی‌نژاد تاکنون بارها حسن روحانی و بسیاری از مقامات رسمی و تحلیل‌گران دولت او را مسئول بر باد رفتن میلیاردها دلار درآمد حاصل از فروش نفت در دوران هشت ساله ریاست جمهوری‌اش معرفی کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واشنگتن پست: ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای ساخت ۳ سلاح هسته‌ای را در اختیار دارد

ساعات پرالتهاب برای ایران و خاورمیانه؛ از گزارش حمله «قریب الوقوع» تا لغو برخی پروازهای تهران

دست‌کم ۵ مامور انتظامی ایران در کمین مسلحانه در سیستان و بلوچستان کشته شدند