روابط آمریکا و کوبا پس از انتخابات آمریکا پیشرفت خواهد کرد؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
روابط آمریکا و کوبا پس از انتخابات آمریکا پیشرفت خواهد کرد؟

کوبا و ایالات متحده آمریکا حدود دو سال پیش حرکت خود را در مسیر عادی سازی روابط آغاز کردند.

اکنون در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده سئوالی که مطرح می شود اینست که کدام نامزد این انتخابات راه باراک اوباما را ادامه خواهد داد.

جیمز ویلیامز، رییس یک انجمن آمریکایی برای حذف تحریمها علیه کوبا گفت: «موضع هیلاری کلینتون چه در جمع و یا غیر آن همواره حذف تحریمها جهت پیشرفت در روابط بوده است. بنابراین فکرنمی کنم نسبت به فعالیتهای زمان اوباما و نسبت به کارهایی که انجام داده ایم به عقب باز گردیم. ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات موضعی دو گانه نسبت به کوبا خواهد داشت. او سال گذشته موافق نزدیک شدن دو کشور بود سپس در نظرسنجی های فلوریدا پایین آمد و بسرعت نظرش را تغییر داد. اکنون می گوید در نظر دارد همه توافقات را منتفی اعلام کند.»

رییس شورای بازرگانی ایالات متحده آمریکا و کوبا درباره روبط دو کشور می گوید: «پیشرفت در روابط ایالات متحده و کوبا به حدی است که بازگشت به عقب غیرممکن بوده و اهمیتی ندارد که کلینتون رییس جمهور شود و یا دونالد ترامپ. دنیای تجارت به تلاشهای خود برای توقف تحریمها ادامه می دهد.»

در ابتدای سال ۲۰۱۶ پروازهای تجاری بازرگانی بین کوبا و آمریکا از سرگرفته شد. باراک اوباما، رییس جمهوری فعلی ایالات متحده نیز اولین رییس جمهوری آمریکا بود که پس از ۸۸ سال به کوبا سفر کرد.

در حال حاضر مانع اصلی توسعه روابط دو کشور کنگره ایالات متحده معرفی شده است. اعضای کنگره از هاوانا می خواهند پیش از نزدیکی بیشتر روابط، در زمینه رسیدن به یک دموکراسی واقعی قدم بردارد.